Nowe regulacje zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Akt wprowadza wiele ważnych zarówno dla branży, jak i statystycznego Kowalskiego zmian.

Przesądza m.in. o minimalnej powierzchni mieszkania. Te nie będzie mogło być już mniejsze niż 25 m2.W przypadku budynków wielorodzinnych zrezygnowało z obowiązku projektowania w łazienkach miejsc na pralkę i pojemnik na brudną bieliznę. Nowe przepisy zakładają, że mieszkanie - oprócz pomieszczeń mieszkalnych - powinno mieć kuchnię lub aneks kuchenny, łazienkę, ustęp wydzielony lub miskę ustępową w łazience, przestrzeń składowania, miejsce umożliwiające zainstalowanie automatycznej pralki domowej oraz przestrzeń komunikacji wewnętrznej.

Przepisy rozprawiają się również z absurdem, który uniemożliwiał projektowanie w pokojach dziennych kawalerek aneksów kuchennych. Zgodnie z wykładnią obowiązującego prawa, jeżeli w mieszkaniu nie ma możliwości wykonania osobnego pomieszczenia kuchennego z bezpośrednim oświetleniem dziennym, dopuszcza się jedynie zaprojektowania pomieszczenia kuchennego bez okien lub wnęki kuchennej połączonej z przedpokojem.

Nowe regulacje zakładają, że w mieszkaniu jednopokojowym dopuszczalne będzie lokowanie aneksu kuchennego połączonego z pokojem, pod warunkiem zastosowania wentylacji i kuchni elektrycznej.

Zmiany czekać będą również obiekty wielkopowierzchniowe. I tak w budynkach: gastronomii, handlu lub usług o powierzchni użytkowej powyżej 1000 m2, a także stacji paliw o powierzchni użytkowej powyżej 100 m2, mają znajdować się wydzielone pomieszczenie dostosowane do karmienia i przewijania dzieci.