Frankowicze mogą stracić dom. Jest skarga prokuratora generalnego

Niekorzystny dla małżeństwa wyrok skarży do SN prokurator generalny.

Publikacja: 10.08.2021 07:53

Frankowicze mogą stracić dom. Jest skarga prokuratora generalnego

Foto: Adobe Stock

Zbigniew Ziobro skierował do SN kolejną skargę nadzwyczajną w sprawie o zapłatę dotyczącą umowy kredytu hipotecznego indeksowanego kursem franka szwajcarskiego. 30 lipca 2008 r. dłużnicy zawarli umowę kredytu hipotecznego na 435 593 zł indeksowanego do CHF na zakup nieruchomości. Kredyt zabezpieczono hipoteką na nieruchomości. 13 kwietnia 2010 r. strony zawarły aneks – bank wyraził zgodę na zawieszenie spłaty kredytu na pięć miesięcy. Potem, powołując się na nieuregulowanie przez kredytobiorców zaległości, wypowiedział im umowę kredytu.

Czytaj także: Frankowicze mogą stracić dom. Jest skarga nadzwyczajna Rzecznika Finansowego

16 marca 2016 r. przeciwko dłużnikom wytoczono powództwo o zapłatę solidarnie 260 tys. zł z odsetkami. SO w Przemyślu uwzględnił powództwo w całości, wydając nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Dalej wszczęto postępowanie egzekucyjne. Komornik doręczył dłużnikom obwieszczenie o pierwszej licytacji nieruchomości.

PG wniósł skargę nadzwyczajną od prawomocnego nakazu zapłaty SO. Zarzucił orzeczeniu naruszenie zasad, wolności i praw człowieka i obywatela określonych w konstytucji, w tym m.in. zasady sprawiedliwości społecznej, legalizmu itd.

Wydanie nakazu zapłaty zgodnie z pozwem jednoznacznie wskazuje na to, iż w chwili jego wydawania sąd w ogóle nie dokonał ustalenia konsumenckiego charakteru sprawy – uzasadnia skargę autor. – Z ustalenia konsumenckiego charakteru sprawy sąd powinien wyciągnąć określone wnioski i podjąć nakazane przepisami działania.

Z oświadczeń pozwanych wynika, że nie mogli ingerować w treść umowy kredytu przed jej podpisaniem. Udzielono im tylko ogólnych informacji. Kurs franka szwajcarskiego był przedstawiany jako bardzo stabilny wśród walut obcych, dlatego zdecydowali się podpisać zaproponowaną im umowę kredytową.

Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
Sądy i trybunały
Sędzia Waldemar Żurek pozwał Polskę. Chce miliona złotych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie