Korzystanie z takich ofert daje gwarancje spłaty kredytu lub pożyczki niezależnie od zdarzeń losowych, takich jak śmierć czy utrata pracy. Jednocześnie wzrastają koszty kredytu, w których wysokość zależy od oferty konkretnego banku. Jakie mamy ubezpieczenia?
Ubezpieczenie jest wymagane do czasu ustanowienia hipoteki. Składka roczna waha się od 0,5 do 1 proc. wartości kredytu. Niektóre banki stosują w tym okresie podwyższoną o 0,5 – 2 pkt proc. marże kredytu. – W Millennium składka wynosi 0,81 proc. sumy ubezpieczenia rocznie i jest opłacana miesięcznie.
– W Pekao SA mamy do wyboru dwie możliwości ubezpieczenia: jednorazową składkę w wysokości 0,25 proc. wartości kredytu i podwyższony poziom marży o 1 pkt proc. lub jednorazową składkę w wysokości 1 proc. wartości kredytu za 12 miesięcy.
– W Kredyt Banku w okresie tzw. przejściowym marża kredytu jest zwiększona o 1 pkt proc.
Ubezpieczeniu takiemu podlega różnica między standardowo wymaganym przez bank udziałem środków własnych a środkami własnymi wnoszonymi przez kredytobiorcę. Jest to jednorazowa składka w wysokości 2,5 – 4 proc. wartości kredytu na okres trzech – pięciu lat (w zależności od banku). Niektóre zwracają część składki ubezpieczeniowej, gdy kwota kredytu spadnie poniżej wymaganego limitu przed wygaśnięciem ubezpieczenia.