[b][i]Czy wdowie po zmarłym w wyniku nieszczęśliwego wypadku leśniczym, który przepracował w Lasach Państwowych ponad 30 lat, przysługuje jakieś mieszkanie zastępcze, bo w tej chwili, dostała ona 3 miesiące na opuszczenie leśniczówki.[/i][/b]
[b]D.R.[/b]
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż przepisy nie regulują wprost sytuacji osób bliskich pozostałych po zmarłym pracowniku Służby Leśnej, któremu przysługiwało mieszkanie funkcyjne.
Leśniczy to niewątpliwie stanowisko uprawniające do bezpłatnego mieszkania, jeżeli charakter pracy związany jest z koniecznością zamieszkania w miejscu jej wykonywania. Prawo do zamieszkiwania w takim mieszkaniu mają też członkowie rodziny leśniczego, pozostający z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. Wynika to przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=177241]ustawy o lasach[/link] oraz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=185275]rozporządzenia ministra środowiska z 14 marca 2007 r. w sprawie określenia stanowisk w Służbie Leśnej, na których zatrudnionym pracownikom przysługuje bezpłatne mieszkanie albo równoważnik pieniężny, oraz sposobu i trybu przyznawania i zwalniania tych mieszkań, a także ustalania i wypłaty równoważnika pieniężnego[/link]. Zwykle leśniczy i jego rodzina zajmują przyznaną im osadę służbową - leśniczówkę.
Wymienione rozporządzenie przewiduje (par. 8), że w przypadku ustania zatrudnienia na stanowisku uprawniającym do bezpłatnego mieszkania, pracownik zwalnia bezpłatne mieszkanie w terminie 3 miesięcy od dnia ustania zatrudnienia, a w przypadku, gdy stosunek pracy ustał w związku z przejściem pracownika na emeryturę lub rentę - w terminie 6 miesięcy. Zwolnienie mieszkania funkcyjnego polega na: