Reklama

Gdzie ma mieszkać wdowa po leśniczym?

Czy wdowie po zmarłym w wyniku nieszczęśliwego wypadku leśniczym, który przepracował w Lasach Państwowych ponad 30 lat, przysługuje jakieś mieszkanie zastępcze?

Publikacja: 21.01.2010 10:35

Gdzie ma mieszkać wdowa po leśniczym?

Foto: Fotorzepa

[b][i]Czy wdowie po zmarłym w wyniku nieszczęśliwego wypadku leśniczym, który przepracował w Lasach Państwowych ponad 30 lat, przysługuje jakieś mieszkanie zastępcze, bo w tej chwili, dostała ona 3 miesiące na opuszczenie leśniczówki.[/i][/b]

[b]D.R.[/b]

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż przepisy nie regulują wprost sytuacji osób bliskich pozostałych po zmarłym pracowniku Służby Leśnej, któremu przysługiwało mieszkanie funkcyjne.

Leśniczy to niewątpliwie stanowisko uprawniające do bezpłatnego mieszkania, jeżeli charakter pracy związany jest z koniecznością zamieszkania w miejscu jej wykonywania. Prawo do zamieszkiwania w takim mieszkaniu mają też członkowie rodziny leśniczego, pozostający z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. Wynika to przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=177241]ustawy o lasach[/link] oraz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=185275]rozporządzenia ministra środowiska z 14 marca 2007 r. w sprawie określenia stanowisk w Służbie Leśnej, na których zatrudnionym pracownikom przysługuje bezpłatne mieszkanie albo równoważnik pieniężny, oraz sposobu i trybu przyznawania i zwalniania tych mieszkań, a także ustalania i wypłaty równoważnika pieniężnego[/link]. Zwykle leśniczy i jego rodzina zajmują przyznaną im osadę służbową - leśniczówkę.

Wymienione rozporządzenie przewiduje (par. 8), że w przypadku ustania zatrudnienia na stanowisku uprawniającym do bezpłatnego mieszkania, pracownik zwalnia bezpłatne mieszkanie w terminie 3 miesięcy od dnia ustania zatrudnienia, a w przypadku, gdy stosunek pracy ustał w związku z przejściem pracownika na emeryturę lub rentę - w terminie 6 miesięcy. Zwolnienie mieszkania funkcyjnego polega na:

Reklama
Reklama

1) opuszczeniu bezpłatnego mieszkania przez pracownika i członków rodziny potwierdzonym wymeldowaniem się z bezpłatnego mieszkania i

2) opróżnieniu przez pracownika bezpłatnego mieszkania z należących do niego mebli, sprzętów i urządzeń domowych, elementów wyposażenia, zwierząt domowych i gospodarskich, maszyn i urządzeń gospodarczych.

Po zwolnieniu bezpłatnego mieszkania sporządza się protokół, który określa stan techniczny bezpłatnego mieszkania oraz znajdujących się w nim instalacji i urządzeń. Będzie on podstawą ewentualnych rozliczeń z właścicielem mieszkania, czyli Lasami Państwowymi.

Jak widać przepisy o mieszkaniach funkcyjnych nie regulują wprost sytuacji rodziny zmarłego leśnika, która wraz z nim zajmowała bezpłatnie mieszkanie funkcyjne. Wynikałoby z tego, że Lasy Państwowe nie mają obowiązku zapewnienia mieszkania rodzinie zmarłego leśnika.

Potwierdzałyby to wyjaśnienia rzeczniczki Lasów Państwowych Anny Malinowskiej, która w odpowiedzi na pytania "Rz" poinformowała, że po śmierci pracownika, któremu przysługiwało bezpłatne mieszkanie funkcyjne, osoby bliskie zamieszkujące wraz z nim powinny opuścić je w ciągu 6 miesięcy.

- Jeżeli dana jednostka Lasów Państwowych dysponuje wolnymi lokalami mieszkalnymi, osoby takie mogą otrzymać mieszkanie zastępcze – powiedziała "Rz" Anna Malinowska.

Reklama
Reklama

Z praktyki wynika, że Lasy Państwowe starają się zapewniać takie lokale wszystkim potrzebującym.

[ramka] O mieszkaniach funkcyjnych leśników pisaliśmy też w innym artykule będącym odpowiedzią na pytanie czytelnika:

[srodtytul] [link=http://http://www.rp.pl/artykul/394348.html]Czy bliscy zmarłego leśnika mogą wykupić jego mieszkanie służbowe?[/link][/srodtytul][/ramka]

[b][i]Czy wdowie po zmarłym w wyniku nieszczęśliwego wypadku leśniczym, który przepracował w Lasach Państwowych ponad 30 lat, przysługuje jakieś mieszkanie zastępcze, bo w tej chwili, dostała ona 3 miesiące na opuszczenie leśniczówki.[/i][/b]

[b]D.R.[/b]

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Reklama
Cudzoziemcy
Nielegalni migraci z Afganistanu dostaną od państwa zadośćuczynienie
Prawo karne
Trzej lekarze usłyszeli wyrok w głośnej sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Biznes
Dostępność cyfrowa - nowe przepisy o e-handlu zmienią internetowy biznes
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Reklama
Reklama