Możliwość szybkiej eksmisji najemców, którzy nie płacą czynszu, i likwidacja szarej strefy w wynajmie mieszkań – do takich zmian mają doprowadzić nowe przepisy.
– Umowa o najem okazjonalny ma być zawierana na czas oznaczony, nie dłuższy niż dziesięć lat – przypomina pośredniczka Joanna Lebiedź z agencji nieruchomości Lebiedź i Lebiedź. Dodaje, że w ten sposób mogą być wynajmowane mieszkania, których właścicielami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności w tym zakresie. Najem opodatkowany jest stałą zryczałtowaną stawką na poziomie 8,5 proc. – niezależnie od wysokości przychodu.
Przypomnijmy, najem okazjonalny regulują [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=801471C62C7E1E41EE571E6FBAF2D487?id=176767]przepisy z 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów[/link]. Prezydent ustawę podpisał 8 stycznia br.
[srodtytul]Można eksmitować[/srodtytul]
Umowa o najem okazjonalny daje właścicielom mieszkań możliwość eksmisji nierzetelnych najemców bez postępowania sądowego. Aby takie rozwiązanie było jednak możliwe, trzeba będzie spełnić kilka warunków. Załącznikiem do umowy powinno być oświadczenie najemcy – w formie aktu notarialnego – o poddaniu się ewentualnej egzekucji i zobowiązaniu do wyprowadzki z lokalu. Trzeba też sporządzić oświadczenie, w którym zostanie wskazany lokal, do którego miałby zostać eksmitowany najemca. Właściciel takiego lokalu powinien też dołączyć dokument mówiący o tytule prawnym pozwalającym mu na dysponowanie nim oraz o wyrażeniu zgody na zamieszkanie w nim najemcy. Takie oświadczenie powinno być poświadczone notarialnie.