Po zimowym zastoju na rynku wynajmu w marcu widać ożywienie. Poszukiwane są przede wszystkim lokale mniejsze, jedno- i dwupokojowe, umeblowane, o dobrym standardzie, zlokalizowane blisko centrum lub z łatwym dojazdem.
O wyborze decyduje jednak przede wszystkim cena najmu. W największych miastach najłatwiej wynająć lokal do 1,5 tys. zł miesięcznie. Duże, luksusowe mieszkania o czynszu powyżej 3 tys. zł znajdują amatorów sporadycznie.
Ewentualne zmiany cen zależeć będą przede wszystkim od podaży, a ta wyraźnie rośnie. W ostatnich dwóch latach indywidualni inwestorzy sporo kupili nieruchomości z myślą o wynajmie, co teraz przekłada się na zwiększoną ofertę.
[i][b]Jak czytać barometr?[/b] Pośrednicy z pięciu miast podają stawki za wynajem kawalerek i mieszkań dwupokojowych, bez wyposażenia, w dzielnicach sypialniach, obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych lokali za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany, wyrażone w procentach.
[b]Barometr powstał przy współpracy z:[/b] Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim – doradcą z rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus z Gdańska, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.[/i]