Lepsza pozycja Warszawy

Mimo trudnej sytuacji na rynku obiekty logistyczne w naszej stolicy zyskały w rankingu „Powierzchnie przemysłowe na świecie”

Publikacja: 29.03.2010 01:30

Lepsza pozycja Warszawy

Foto: www.sxc.hu, tuger TA Tuger Akkaya

– Gwałtownie malejący popyt oraz wysoki poziom pustostanów w 2009 r. spowodowały spadek czynszów za magazyny w większości regionów Polski, w tym w centralnej części kraju. Jednak pomimo mniejszego popytu niewielka podaż nowoczesnych powierzchni magazynowych w lokalizacjach blisko miasta czy w samej Warszawie spowodowała nieznaczny wzrost kosztów najmu. Stąd awans naszej stolicy w zestawieniu najdroższych lokalizacji przemysłowych na świecie – mówi Tomasz Mika, starszy negocjator w dziale powierzchni przemysłowo-magazynowych polskiego oddziału Cushman & Wakefield.

Jego zdaniem w 2010 r. należy się liczyć ze stabilizacją poziomu czynszów, choć zwyżki stawek możliwe są w przypadku nowej powierzchni magazynowej.

Z raportu Cushman & Wakefield wynika, że w 2009 r. czynsze w obiektach przemysłowych obniżyły się średnio o 5,5 proc. Powód? – Przyczyną jest bezprecedensowy spadek popytu konsumentów na towary, spowodowany ogólnoświatową recesją – tłumaczą analitycy C&W.

Prognozują, że pod koniec 2010 r. nastąpi wzrost czynszów za magazyny, który jednak będzie uzależniony od tempa ożywienia globalnego eksportu.

Dziś w rankingu 49 najdroższych lokalizacji magazynowych na świecie londyński Heathrow utrzymał pozycję lidera z kosztami najmu na poziomie 200 euro za mkw. rocznie. Jest to o mniej więcej jedną trzecią więcej niż najem magazynów w Tokio, które znalazło się na drugim miejscu rankingu C&W (czynsz wynosi tam 152 euro za mkw. rocznie). Na trzecim miejscu uplasował się Hongkong z kosztami najmu wynoszącymi 146 euro za mkw. rocznie.

Tymczasem w Warszawie za najem mkw. magazynu trzeba zapłacić rocznie 77,4 euro (co oznacza awans w rankingu z 25. pozycji w 2009 r. na 21. obecnie).

Z analiz C&W wynika, że w Europie Zachodniej średnie czynsze za magazyny spadły w ub.r. tylko o 3 proc., natomiast w Europie Środkowo-Wschodniej obniżyły się o ponad 12 proc.

W krajach nadbałtyckich – w Estonii, na Łotwie i Litwie – obniżki czynszów wyniosły nawet ponad 30-proc.

W Rosji i na Ukrainie stawki spadły odpowiednio o 21 i 22 proc. Największe obniżki opłat za magazyny w Europie Zachodniej analitycy C&W odnotowali w Irlandii – o 20 proc.

Nieruchomości
W Białce Tatrzańskiej powstanie luksusowy aparthotel
Nieruchomości
Mieszkanie z drugiej ręki na wysoki połysk. Warto kupić?
Nieruchomości
Budowane latami osiedla jak miasta kwadransowe
Nieruchomości
Najlepiej wynagradzani prezesi spółek deweloperskich w 2024 r.
Nieruchomości
Mieszkania z drugiej ręki tańsze niż rok temu. Gorączka spadła
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku