Rozliczanie oszczędności

W naszym bloku źle działał wodomierz. W efekcie mniej, niż planowaliśmy, wydaliśmy na wodę i ścieki. Czy uchwałą wspólnoty można tej oszczędności nie oddawać mieszkańcom, a przeznaczyć na fundusz remontowy? - pyta Mieczysław W.

Aktualizacja: 09.07.2007 05:36 Publikacja: 09.07.2007 03:00

Genowefa Baziuk-Płaska ze Stowarzyszenia Wspólny Dom

Genowefa Baziuk-Płaska ze Stowarzyszenia Wspólny Dom

Foto: Nieznane

Genowefa Baziuk-Płaska, Stowarzyszenie Wspólny Dom

- Nie można przekazywać na fundusz remontowy ani zaliczek, ani oszczędności, które nie są proporcjonalne do udziałów, a takimi właśnie są zaliczki wpłacane na poczet pokrycia kosztów wody.

Właściciele lokali mogą jednak wpłacone już kwoty wykorzystać w dużej części, a nawet w całości, podejmując uchwałę o zwiększeniu zaliczki na fundusz remontowy, najlepiej w formie uchwały o jednorazowej zaliczce. Taka zaliczka, z natury rzeczy, jest proporcjonalna do udziałów, odpowiada więc zasadom określonym w ustawie o własności lokali. Najlepszym sposobem postępowania w takich przypadkach jest:

• określenie dla każdego z lokali wysokości nadwyżki (z różnych tytułów) w przeliczeniu na 1 mkw. powierzchni użytkowej lokali, przy czym nadwyżka powinna być liczona bez uwzględniania zadłużeń, tzn. według kwot należnych, a nie rzeczywistych wpłat;

• podjęcie uchwały o jednorazowej zaliczce na fundusz remontowy w wysokości (liczonej w zł za mkw.) takiej, by nawet właściciele, którzy mają najmniejsze nadwyżki zaliczek nad kosztami, nie musieli dopłacać;

• w treści uchwały powinien zostać podany termin wpłaty zaliczki; może także zostać w niej zawarta klauzula upoważniająca zarząd lub administratora (księgowość) do kompensaty należności i zobowiązań.

Tak skonstruowana uchwała jest zgodna z art. 12 ust. 2 ustawy o własności lokali, a jednocześnie pozwala właścicielom w sposób bezbolesny powiększyć fundusz remontowy wspólnoty.

Należy jednak pamiętać, że tego typu działanie nie jest dotkliwe dla właścicieli, którzy sami zamieszkują lokale stanowiące ich własność.

Zupełnie inaczej sprawa ta wygląda z punktu widzenia właścicieli wynajmujących mieszkania, w szczególności z punktu widzenia gmin, zakładów pracy czy też Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.

Tacy właściciele zobowiązani są zwrócić lokatorom nadwyżki uzyskane dzięki mniejszemu zużyciu wody, mniejszym kosztom ciepła (np. w wyniku tak łagodnej zimy jak ostatnia), czy też mniejszym kosztom wywozu śmieci.

Natomiast uchwalone zaliczki stanowią dla nich dodatkowe obciążenie, muszą je bowiem wpłacić z własnych funduszy.

Genowefa Baziuk-Płaska, Stowarzyszenie Wspólny Dom

- Nie można przekazywać na fundusz remontowy ani zaliczek, ani oszczędności, które nie są proporcjonalne do udziałów, a takimi właśnie są zaliczki wpłacane na poczet pokrycia kosztów wody.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem