Kluczowe znaczenie ma, naszym zdaniem, precyzyjne określenie, czy wodomierze lokalowe są zaliczane do części wspólnej budynku. Niewątpliwie nieruchomość wspólną stanowi grunt związany z budynkiem oraz części budynku i pomieszczenia przeznaczone do użytku więcej niż jednego właściciela lokalu. Naszym zdaniem instalacja wodociągowa - od przyłącza do budynku, łącznie z wodomierzami i zaworami w lokalach (odcinających lokale od pionów wodnych) - powinna stanowić nieruchomość wspólną. W związku z powyższym uważamy, że wymiana czy legalizacja wtórna wodomierzy powinna być finansowana z funduszu remontowego, a nie odrębnie przez użytkowników lokali mieszkalnych. Optymalnym rozwiązaniem jest zlecenie czynności legalizacyjnych wyspecjalizowanej firmie, gdyż pozostawienie obowiązku legalizacji wodomierzy lokalowych użytkownikom lokali mogłoby spowodować niepotrzebne komplikacje w rozliczaniu zużycia wody. Czy wodomierze lokalowe mogą być zaliczone do części wspólnej budynku? Czy wymiana lub legalizacja wtórna mogą być finansowane z funduszu remontowego? Czy zarząd spółdzielni może żądać od użytkowników lokali spółdzielczych w naszym budynku ponoszenia dodatkowych kosztów zakupu nowych wodomierzy lokalowych?

(nazwisko znane redakcji)

- Zgodnie z przepisem art. 547 kodeksu cywilnego w przypadku, gdy statut spółdzielni (albo przyjęte przez walne zgromadzenie zasady pokrywania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi lub zasady gospodarowania funduszem remontowym) nie stanowi w sposób jednoznaczny inaczej, spółdzielnie obciążają koszty wydania, a w szczególności koszty "zmierzenia, zważenia i opakowania rzeczy". Tym samym licznik wody, lub centralnego ogrzewania zainstalowany w lokalu jest własnością spółdzielni i koszty jego legalizacji ponosi spółdzielnia, oczywiście aktywując je do kosztów utrzymania danej nieruchomości.

Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe w przyjętych zasadach tworzenia i gospodarowania funduszem remontowym aktywują te wydatki w ciężar funduszu remontowego. Proszę nie zapominać, że spółdzielnia to są jej członkowie rozliczający się poszczególnymi nieruchomościami, czego jednoznaczny wyraz dali posłowie, dokonując 14 czerwca 2007 r. nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Domaganie się od członków spółdzielni wnoszenia dodatkowych opłat związanych z legalizacją czy zakupem wodomierzy nie mieści się w dyspozycji art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, natomiast pokrywanie kosztu zakupu wodomierzy ze stawki eksploatacyjnej lub funduszu remontowego, jest właściwym rozwiązaniem.