> dokonać analizy dokumentów potwierdzających wiarygodność sprzedającego,
> wprowadzić do umowy jak najwięcej zapisów zabezpieczających interesy kupującego.
Najlepiej proces badania nieruchomości podzielić na następujące etapy:
Należy sprawdzić, czy wobec nieruchomości zgłoszono roszczenia reprywatyzacyjne oraz jak przedstawiają się sprawy uwłaszczeniowe (czy wobec nieruchomości wydano decyzję uwłaszczeniową). Warto również sprawdzić, czy wobec nieruchomości nie przysługuje prawo pierwokupu oraz czy nie jest to obiekt o charakterze zabytkowym.
Najważniejszą sprawą jest zbadanie, jakie jest przeznaczenie nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a jeżeli planu nie ma, to co na ten temat mówi studium. Istotna jest również problematyka dostępu do drogi publicznej, gdyż w przypadku jego braku trudno jest uzyskać pozwolenie na budowę.
Dodatkowo należy przeanalizować położenie nieruchomości wobec terenów cennych przyrodniczo. Warto zbadać, czy w bezpośredniej bliskości nieruchomości znajdują się tereny cenne przyrodniczo (na przykład rezerwaty przyrody, parki miejskie, tereny uzdrowiskowe). Czy na jej terenie znajdują się drzewa i krzewy. Jeżeli tak, to należy wziąć pod uwagę koszty opłat administracyjnych związanych z ewentualnym usunięciem takich drzew.