W artykule „Prawdziwie pozytywna energia z wnętrza Ziemi” pisali państwo o możliwości wykorzystania energii geotermalnej do ogrzewania dużych budynków. Czy tę metodę można zastosować do ogrzania dziesięciopiętrowego obiektu o łącznej powierzchni 5,6 tys. mkw.? Właściciele 88 lokali tworzą wspólnotę mieszkaniową, do której należy teren z obu stron budynku o wymiarach 15x70 m. Czy jest to wystarczająca powierzchnia do zakopania poziomych wymienników ciepła? Woda w mieszkaniach ogrzewana jest za pomocą indywidualnych piecyków gazowych. Czy byłaby również możliwość zainstalowania kolektorów słonecznych do ogrzewania wody w budynku? (Czesław B.)

Daniel Zapora, Podkarpacka Agencja Energetyczna

– Wykorzystanie energii geotermalnej do ogrzewania dużych budynków zaczyna być opłacalne już po kilku latach. Z jej wykorzystaniem wiąże się jednak kilka ograniczeń, dlatego opłacalność dla każdego budynku będzie inna. Inwestycja największe korzyści finansowe przynosi w nowych budynkach. Przestarzałe instalacje starych obiektów wymagałyby gruntownej modernizacji, której koszt przewyższałby stworzenie ogrzewania od podstaw. Energia geotermalna pozwala na przykład na ogrzewanie niskotemperaturowe, rzędu ok. 30-40 st. C. Taka temperatura jest najbardziej efektywna w wypadku ogrzewania podłogowego, które jest skądinąd znacznie zdrowsze. Również instalacja grzewcza powinna być stosowana do ogrzewania niskotemperaturowego. Tymczasem żeby ogrzewać budynek w sposób tradycyjny, za pomocą grzejników, trzeba osiągnąć temperaturę ok. 60 – 70 st. C. Są już w sprzedaży pompy ciepła, które osiągają temperaturę wyjściową ok. 60 st., jednak są one znacznie droższe. Ponadto powierzchnia potrzebna do umieszczenia poziomych wymienników ciepła pod ziemią powinna być ok. dwa razy większa niż powierzchnia użytkowa ogrzewanego budynku. Można ją oczywiście wykorzystać, ale najlepszym jej przeznaczeniem byłyby tereny zielone, boisko czy place rekreacyjne, tak żeby do instalacji mieć łatwy dostęp. Rozwiązaniem mogłyby być odwierty pionowe, jednak i tak trzeba liczyć się z wyższymi kosztami.

Energia słoneczna z powodzeniem wykorzystywana jest do ogrzewania wody w budynkach, jednak podobnie jak w wypadku energii geotermalnej, wymaga nowej instalacji. Kolektory są właśnie najbardziej wskazane w blokach. W Rzeszowie istnieje kilka osiedli, w których takie rozwiązania są stosowane. Jednak w przypadku mieszkań z piecykami gazowymi koszt przebudowy instalacji byłby znacznie wyższy niż stworzenie nowej. Stworzenie projektu to wydatek ok. 30 tys. zł. Do tego doszłyby koszty przerabiania instalacji, rozkuwania ścian i terakoty czy odszkodowania dla właścicieli. Mogłyby się również pojawić problemy z uzyskaniem jednomyślności członków wspólnoty. Warto jednak pamiętać, że stosowanie technologii ekologicznych przynosi również korzyści pozafinansowe. Nie generują one zanieczyszczeń, są odnawialne i stają się bardziej opłacalne w długiej perspektywie. Natomiast dokładne wskazanie ekonomicznych przesłanek inwestycji może być określone wyłącznie przez studium wykonalności sporządzone dla danego obiektu.