Zawirowania koniunkturalne za oceanem stały się powodem niespodziewanie szybkich i jednocześnie znacznych obniżek stóp procentowych przez Fed (amerykański odpowiednik Rady Polityki Pieniężnej). Rynkowy LIBOR dla dolara jeszcze miesiąc temu kształtował się na poziomie 4,95 proc. – obecnie jest już poniżej 3,5 proc. W rezultacie oprocentowanie kredytów hipotecznych dolarowych spadło w tym czasie o 1,5 proc. W połączeniu z wciąż słabym kursem dolara (w ujęciu miesięcznym spadek notowań wobec złotego o ok. 1 proc.) daje to efekt w postaci obniżenia wskaźnika barometru hipotecznego aż o 65 punktów – do poziomu 538.
Spadek rynkowej stawki LIBOR dla euro przy w miarę stabilnym kursie w stosunku do złotego spowodował obniżenie wartości barometru dla kredytów hipotecznych wyrażonych w tej walucie. Obecnie jest to poziom 560 punktów – mniej o 31 niż miesiąc wcześniej. Jest to jednak już więcej niż w przypadku kredytów dolarowych, co stanowi dużą niespodziankę.
Koszt kredytu w złotych nie zmienił wartości w ciągu ostatnich czterech tygodni i pozostaje najwyższy w zestawieniu z porównywanymi walutami. Zatrzymanie kilkumiesięcznego trendu wzrostu kosztów kredytu w złotych jest dobrą wiadomością dla wielu kredytobiorców.
Jest też dobra wiadomość dla osób, które wybrały kredyt we frankach szwajcarskich. Ten wariant jest jeszcze tańszy niż miesiąc temu (spadek wskaźnika o 8 punktów, do poziomu 450) i pozostaje najbardziej atrakcyjny z punktu widzenia potencjalnych całkowitych kosztów. gb
*Comperia.pl – do niedawna portal eHipoteka.com. Teraz ma nową nazwę, ponieważ stał się centrum finansów osobistych w Internecie. Oprócz kredytów hipotecznych oferuje inne produkty finansowe.