Jeszcze kilka lat temu nowoczesne magazyny znajdowały się przede wszystkim w aglomeracji warszawskiej. W 2005 r. na mapie inwestycji magazynowych pojawiły się nowe regiony, takie jak Górny Śląsk, Poznań, Wrocław oraz Łódź. W 2006 r. nowe projekty pojawiły się w Trójmieście oraz Krakowie. Dziś nowoczesne magazyny powstają również w Szczecinie, a deweloperzy planują inwestycje w Bydgoszczy.
– W tym roku magazyny będą powstawać również w mniejszych miastach, szczególnie we wschodniej części kraju – w Lublinie oraz Rzeszowie. Planowane inwestycje drogowe zapewnią tym miastom dobry dostęp do reszty kraju oraz do granicy z Ukrainą. Jednocześnie zaostrzy się konkurencja o klienta w regionach, gdzie łatwiej o grunty pod inwestycje, natomiast w miastach ze słabą podażą terenów inwestycyjnych, np. we Wrocławiu czy na Górnym Śląsku, warunki będą dyktować deweloperzy – twierdzi Tomasz Olszewski z Cushman & Wakefield.
W ubiegłym roku wynajęto 1,4 mln mkw. nowoczesnych powierzchni magazynowych – to rekord na tym rynku. Najwięcej powierzchni wynajęto w rejonie Warszawy – w sumie 426 tys. mkw., w rejonie Górnego Śląska – 358 tys. mkw., w centralnej Polsce – 222 tys. mkw., a w Poznaniu – 217 tys. mkw.Wszystkie regiony oprócz Wrocławia zanotowały kilkudziesięcioprocentowy wzrost łącznej wynajętej powierzchni w porównaniu z 2006 r. Jak jednak zauważają analitycy Cushman & Wakefield, mniejsza liczba zawartych transakcji we Wrocławiu – ze 167 tys. mkw. w 2006 r. do 133 tys. mkw. w ubiegłym roku – wynika z ograniczonej podaży.
– Największy popyt tworzą niezmiennie od kilku lat operatorzy logistyczni, ponieważ coraz więcej firm decyduje się na outsourcing usług związanych z magazynowaniem oraz dystrybucją. W 2007 r. udział w rynku firm z branży logistycznej wyniósł 3 proc. Rośnie również zapotrzebowanie ze strony firm z sektora sprzedaży detalicznej. Aż 12 proc. transakcji najmu zawarły sieci sklepów. W zależności od regionu popyt generowały również firmy z branży elektronicznej, spożywczej, kosmetycznej oraz produkcyjnej – wylicza Tomasz Olszewski.
Tymczasem łączne zasoby nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce wyniosły ponad 3,8 mln mkw. – tak wynika z szacunków prowadzonych przez analityków Cushman & Wakefield. Najwięcej wybudowano w Poznaniu (22,5 proc.), na Górnym Śląsku (20 proc.), w centralnej Polsce (przeszło 19 proc.), w aglomeracji warszawskiej – 16 proc., oraz we Wrocławiu – 14 proc. W tej chwili w budowie jest ok. 1,4 mln.