Dla kogo mieszkania komunalne

Choć miejskie czynszówki u zbiegu ul. Ciepielowskiej i Włókienniczej miały być oddane do użytku pod koniec ubiegłego roku, to na terenie inwestycji wciąż pracują budowlańcy

Aktualizacja: 05.05.2008 12:18 Publikacja: 05.05.2008 02:59

– Bardzo długo trwały uzgodnienia z gazownią, ale w lipcu nowi lokatorzy powinni dostać klucze – zapewniają przedstawiciele dzielnicy.

W Wawrze na mieszkania czeka 260 rodzin. Większość, bo 160, ma dostać klucze do lokali komunalnych, reszta do socjalnych.

W połowie 2006 roku ruszyła budowa dwóch komunalnych bloków na rogu Ciepielowskiej i Włókienniczej. W każdym z nich ma być po 40 mieszkań. – Inwestycja miała się zakończyć pod koniec 2007 roku, a ciągle nie jest – mówi radny dzielnicy Włodzimierz Zalewski.

Władze Wawra nie poczuwają się do winy.

– Budowa przeciąga się z winy gazowni, która przez kilka miesięcy nie akceptowała opłaty za zajęcie gruntu pod instalację gazową, czyli rury, które doprowadzą gaz do budynku – tłumaczy Andrzej Murat, rzecznik Wawra. Dodaje, że negocjacje z gazowym operatorem prowadziła nie dzielnica, ale miejskie Biuro Nieruchomości, które kompromis w sprawie opłat osiągnęło niedawno. Dopiero wówczas nastąpiło podłączenie sieci gazowej zewnętrznej z wewnętrzną. – Od tego momentu można było ogrzewać budynek i układać panele podłogowe, czego przy niskich temperaturach nie można było robić – dodaje Andrzej Murat.Dzielnica podpisała aneks do umowy z wykonawcą, który zobowiązał się zakończyć pracę w budynkach w czerwcu. Wtedy też nastąpi przekazanie bloków.

To niejedyny problem z tą komunalną inwestycją. Ciągle nie wiadomo, komu przypadną klucze. Od wielu miesięcy w Wawrze toczy się spór, czy dać przydział pierwszym w kolejce oczekujących, czy też osobom, które będą dbały o nowe bloki. – Ciągle rozważane są kryteria przydziału. Nie jest wykluczone, że nowe budynki będą zasiedlane w podobny sposób jak blok przy ul. Trakt Lubelski – mówi rzecznik Wawra. I wyjaśnia: – Tam pod uwagę brano to, czy kandydat oddaje stare mieszkanie w stanie nadającym się do zamieszkania, czy regularnie płacił czynsz i nie ma zobowiązań wobec elektrowni, gazowni, czy nie był uciążliwym sąsiadem.

Zdaniem urzędnika ta metoda wyłaniania lokatorów w nowym budownictwie komunalnym sprawdziła się. – Przy Trakcie nie ma lokatorów zalegających z opłatami, dewastujących pomieszczenia. Wcześniej do nowych budynków kierowano lokatorów w kolejności z listy i to się nie sprawdzało, bo mieszkania w krótkim czasie ulegały dewastacji, jak np. w blokach przy ul. Piaskowej na Woli – tłumaczy Andrzej Murat. Zapewnia, że do końca czerwca nowe mieszkania zostaną podzielone wśród oczekujących. Będą oni płacić czynsz w wysokości 4,4 zł za mkw.

Budowa dwóch bloków na rogu Ciepielowskiej i Włókienniczej kosztowała ponad 9 mln złotych. W dzielnicy trwa już budowa dwóch kolejnych, identycznych bloków na tej samej działce przy Ciepielowskiej. Tam również będzie 80 mieszkań. Zostaną oddane do użytku za ok. 1,5 roku. W planie dzielnica ma jeszcze budowę dalszych bloków komunalnych w tej samej okolicy.

Warto wspomnieć, że w ubiegłym tygodniu oddano do użytku komunalny blok przy ul. Oszmiańskiej na Targówku. Kosztował 18,5 mln zł. Jest w nim 137 mieszkań. Kolejny blok finansowany przez miasto powstanie na Targówku przy ul. Osowskiego. Będzie w nim 135 mieszkań. Komunalne bloki powstają także w Ursusie, we Włochach, na Woli, w Wawrze. Budowę planują też władze Mokotowa.

W całej Warszawie na mieszkania komunalne czeka 5 tys. osób. Największe kolejki do mieszkań komunalnych są w Śródmieściu – tam brakuje 714 lokali. Nieco mniej rodzin czeka na lokum na Pradze-Północ, Bielanach, Woli i Mokotowie. Najmniej osób, bo 48, czeka na komunalne mieszkanie w Wesołej.

– Bardzo długo trwały uzgodnienia z gazownią, ale w lipcu nowi lokatorzy powinni dostać klucze – zapewniają przedstawiciele dzielnicy.

W Wawrze na mieszkania czeka 260 rodzin. Większość, bo 160, ma dostać klucze do lokali komunalnych, reszta do socjalnych.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Nieruchomości
Wyprzedaż mieszkań komunalnych. Wykluczyć nadużycia
Nieruchomości
Rezydencja Zegrze po raz trzeci
Nieruchomości
Ghelamco pod presją, zwróć uwagę na ważne daty
Nieruchomości
W Białce Tatrzańskiej powstanie luksusowy aparthotel
Nieruchomości
Mieszkanie z drugiej ręki na wysoki połysk. Warto kupić?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku