[b]Odpowiada Agnieszka Skibińska-Lipowicz, radca prawny z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P.J. Sowisło z Poznania:[/b]
Problematyką wspólnot mieszkaniowych zajmuje się [link=http:////aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]ustawa z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 80, poz. 903 ze zm.; dalej: ustawa)[/link].
Zgodnie z jej art. 6 ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową. Stanowi także, że w zależności od liczby lokali rządzi się ona różnymi przepisami. Szkoda więc, że czytelnik nie wspomina w swoim pytaniu, jak duża jest jego wspólnota.
Jeżeli więc liczba lokali we wspólnocie nie przekracza siedmiu (jest to tzw. mała wspólnota), to do zarządu nieruchomością wspólną stosuje się przepisy dwóch kodeksów: [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]cywilnego[/link] oraz [link=http:////aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70930]postępowania cywilnego[/link] o współwłasności (mówi o tym art. 19 ustawy).
[b]W małej wspólnocie do rozporządzania rzeczą wspólną, a więc także do sprzedaży gruntu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli[/b] (art. 199 k.c.). [b]Gdyby zaś zgody nie było, współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd.[/b] Ten, orzekając w takiej sprawie, uwzględnia cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.