Sprawdź wszystkie koszty związane z kredytem, wyjaśnij wątpliwości, uważnie przeczytaj umowę, spróbuj negocjować oprocentowanie i prowizję – to wademekum pożyczania na mieszkanie.
Wielkość kredytu zależy od tak zwanej zdolności kredytowej wynikającej z naszych dochodów. Schemat jej wyliczenia jest bardzo podobny w większości banków. Jako podstawę przyjmuje się dochody osoby starającej się o kredyt, a następnie odejmuje stałe wydatki, np. na czynsz, szkołę, przedszkole, a także wszelkie inne zobowiązania. Przeważnie wysokość kredytu zależy od liczby osób w rodzinie – po odliczeniu wszystkich kosztów na jedną osobę powinno przypadać od 300 do 1000 zł dochodu miesięcznie (w zależności od banku).
I tu, w zależności od banku, przykładowy Kowalski może uzyskać kredyt w różnej wysokości. Różnica sięga nawet 100 proc. Banki przyjmują bowiem różne parametry do wyliczania wielkości kredytu. Podstawowe elementy to: maksymalny czas kredytowania, oprocentowanie kredytu, rodzaj spłacanych rat, wysokość wniesionego wkładu własnego, ale także miejsce zamieszkania, pozycja zawodowa, wiek kredytobiorcy.
Podstawowym sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej jest wydłużenie okresu kredytowania, bo wpłynie to na zmniejszenie raty kredytowej. Wiąże się to jednak z płaceniem większych odsetek od kredytu. Nie ma natomiast wpływu na wielkość prowizji czy formy zabezpieczenia. Na wysokość kredytu wpływ ma także rodzaj spłacanych rat – większą zdolność można uzyskać, wybierając raty równe niż malejące. Zdolność kredytowa zależy również od waluty, w jakiej jest udzielony kredyt. Obecnie według zasad wynikających z Rekomendacji S większość banków udziela znacznie niższych kredytów w walucie obcej niż w złotych.
Największym kosztem związanym z kredytem jest jego oprocentowanie. Składa się ono z dwóch części stopy bazowej WIBOR (dla kredytów w PLN) oraz z marży banku. Marża jest negocjowana i w wielu bankach ustalana indywidualnie.