[b]A w księdze macierzystej?[/b]
Księga macierzysta prowadzona jest dla nieruchomości wspólnej, która powstała w wyniku wyodrębnienia lokali. Ich właściciele nabywają odpowiedni udział w tej nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali. Podstawowym i niezbędnym składnikiem nieruchomości wspólnej jest grunt. Ponadto obejmuje ona części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku poszczególnych właścicieli lokali (np. fundamenty, ściany, dachy, klatki schodowe, piwnice, strych czy instalacje elektryczne).
Kiedy lokal może być uznany za odrębną nieruchomość?Zgodnie z art. 2 ustawy o własności lokali odrębną nieruchomość może stanowić jedynie samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu. Przy czym przez samodzielny lokal mieszkalny rozumie się wydzieloną trwałymi ścianami w obrębie budynku izbę lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne. Ustawodawca zakłada bowiem, że lokal, który ma stać się nieruchomością odrębną, powinien zapewniać swobodne i bezkonfliktowe korzystanie z niego.
[b]Jaki organ decyduje o samodzielności lokalu?[/b]
O tym, czy lokal jest samodzielny czy nie, decyduje starosta, wydając stosowne zaświadczenie. Niestety, ustawa nie wskazuje żadnych konkretnych kryteriów ustalenia tej samodzielności, w związku z czym organ podejmuje tę decyzję uznaniowo.Uzyskanie stosownego zaświadczenia jest bardzo ważne, ponieważ w razie jego nieposiadania notariusz może odmówić sporządzenia aktu notarialnego. Na marginesie należy zauważyć, że w razie ustanowienia odrębnej własności lokali w postępowaniu sądowym zaświadczenie może być zastąpione np. opinią biegłego w tym zakresie. Natomiast w przypadku ustanawiania odrębnej własności lokalu w drodze czynności prawnej, tj. w drodze umowy lub jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości, takiej możliwości już nie ma.
[b]Po remoncie domu do lokalu dołączone zostają nowe pomieszczenia lub już istniejące w ramach nieruchomości wspólnej. Co to oznacza dla współwłaścicieli nieruchomości?[/b]