Odpowiada [b]Genowefa Baziuk-Płaska[/b], Stowarzyszenie Wspólny Dom
Sprawy te reguluje rozdział trzeci [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]ustawy o własności lokali[/link] z 1994 r., w którym określone są prawa i obowiązki właścicieli lokali. Zgodnie z art. 12 właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem. Natomiast pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. Znam kilka nieruchomości położonych w centrum Warszawy, które tak dobrze korzystają ze swojej lokalizacji, że właściciele w ogóle nie wnoszą opłat na utrzymanie nieruchomości wspólnej: wystarczające są zyski z reklam oraz z wynajmu strychów, piwnic i wózkarni. O jednej wspólnocie wiem, że przychody ma na tyle wysokie, iż po wykonaniu kosztownych remontów nadwyżki wypłaca właścicielom zgodnie z udziałami.
Uchwała właścicieli może ustalić zwiększenie obciążenia z tego tytułu właścicieli lokali użytkowych. Zdarza się to w tych sytuacjach, gdy lokal użytkowy generuje wyższe koszty: wytwarza więcej śmieci, powoduje, że trzeba częściej sprzątać, naprawiać elewację itp., jeżeli uzasadnia to sposób korzystania z tych lokali.
W art. 13 zapisano, że właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, a także jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.