Właściciel firmy co prawda będzie nieco uboższy, za to spokojniejszy. Nie każdy zresztą i wcale nie tak często musi notariusza odwiedzać. Najczęściej wizyty w kancelarii notarialnej składać będą spółki akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedsiębiorcy prowadzący małe firmy albo jednoosobową działalność będą robili to zdecydowanie rzadziej.
[srodtytul]Dlaczego nie warto oszczędzać[/srodtytul]
Notariusz to często niemały wydatek w firmowym budżecie (patrz ramka). Warto jednak znaleźć dodatkowe środki i dopilnować, by określone czynności – nawet jeśli przepisy nie wymagają, by były udokumentowane aktem notarialnym – zostały przeprowadzone w tej właśnie formie. W razie bowiem sporu łatwiej będzie udowodnić swoje racje.
[srodtytul]Kupujemy lub podpisujemy umowy[/srodtytul]
Przepisy nie wymagają aktu notarialnego w zbyt wielu sytuacjach. Kiedy jest potrzebny? Przede wszystkim, gdy sprzedajemy lub kupujemy nieruchomość. Podobnie będzie w razie ustanowienia użytkowania wieczystego czy np. służebności. Pewne wymogi obowiązują również przy transakcjach dotyczących przedsiębiorstwa. Jego zbycie, wydzierżawienie albo ustanowienie na nim użytkowania wymaga notarialnego poświadczenia podpisów.