Jak zapewnić sobie odpowiednie warunki do życia w domu? Według ekspertów podstawą jest ocieplenie budynku. Odpowiednio dobrane i wykonane pozwala na stworzenie optymalnych warunków oraz duże oszczędności.
– O energooszczędności domu powinno się myśleć już na etapie projektu. Sama bryła i jej orientacja względem stron świata mają duże znaczenie dla przyszłej energooszczędności. Aby ogrzewać budynki efektywnie i tanio, należy przede wszystkim ograniczyć straty ciepła przez przegrody zewnętrzne: dachy, ściany i podłogi – tłumaczy Grzegorz Plizga, doradca techniczny Rockwool Polska. – Należy zatem zastosować energooszczędną grubość ocieplenia, która pozwoli obniżyć ilość energii potrzebnej do ogrzewania budynku. Dopiero wtedy można zadbać o efektywny system grzewczy. Taka kolejność postępowania daje wiele oszczędności nie tylko w trakcie eksploatacji. Pozwala także obniżyć koszty zakupu innych elementów, np. mniejszego kotła czy mniejszej liczby grzejników.
Kiedy już zapada decyzja o ociepleniu budynku, trzeba jeszcze wybrać odpowiedni materiał. Na rynku dostępnych jest wiele gatunków wełen mineralnych i styropianów, jednak nie wszystkie mają takie same właściwości izolacyjne.
[srodtytul]Wełna mineralna[/srodtytul]
Główną zaletą tego materiału jest paroprzepuszczalność. Oznacza to, że swobodnie przepuszczana jest para wodna, dzięki czemu ograniczone jest skraplanie się wody. Zmniejsza to niebezpieczeństwo zawilgocenia ścian oraz pogorszenia mikroklimatu.