[b]Moja mama wykupiła mieszkanie zgodnie z ustawą o wykupie mieszkań spółdzielczych. Spółdzielnia zawarła z mamą umowę, zgodnie z którą mama nabyła własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. Z umową poszła do sądu rejonowego, aby założyć księgę wieczystą. Wniosek przyjęto, opłaty pobrano. Po dwu miesiącach przyszła odpowiedź, że jeżeli mama nie dostarczy zaświadczenia ze spółdzielni o lokalizacji mieszkania, to wniosek zostanie odrzucony. W spółdzielni otrzymała informację , że takowego zaświadczenia nie dostanie, bo w międzyczasie zmieniła się interpretacja ustawy i w zasadzie umowa, którą mama zawarła ze spółdzielnią jest „nie do końca ważna”, " a mieszkanie ma nadal status lokatorskiego. Czegoś tu nie rozumiem; z jednej strony mama mogła złożyć wniosek do sądu, bo miała umowę ze spółdzielnią i mieszkanie wykupiła, z drugiej - ksiąg wieczystych nie założy, bo spółdzielnia opiera się przed wydaniem jednego zaświadczenia. Co robić?[/b] - pyta czytelnik.
Zakładamy, że stan faktyczny opisany przez czytelnika miał miejsce przed 31 lipca 2007 r. tj. przed wejściem w życie nowelizacji ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Czytelnik napisał bowiem, że „zmieniła się interpretacja ustawy” - zapewne on sam albo spółdzielnia mieli tu na myśli [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=232417]nowelizację z 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2007 r. nr 125, poz. 873)[/link].
Jeżeli umowa nabycia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego została skutecznie zawarta jeszcze przed tą nowelizacją (skutecznie, czyli zgodnie z brzmieniem statutu spółdzielni oraz ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych), a wspomniana nowelizacja ustawy nie działa wstecz (zgodnie z podstawową zasadą prawa rzymskiego „lex retro non agit”), to spółdzielnia nie może powoływać się na nieważność takiej umowy.
[b]Jeżeli więc mama czytelnika wypełniła wszelkie przesłanki poprzednio obowiązującego trybu wynikającego z art. 12 ustawy[/b] (tj. złożyła wniosek i dokonała wszelkich spłat w związku z prawem lokatorskim), [b]to należy uznać, że umowa jest ważna i doszło do skutecznego nabycia własności spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego.[/b] Spółdzielnia nie ma więc prawa odmówić wydania mamie czytelnika zaświadczenia powołując się na zmianę ustawy i na nieważność umowy.
W tym wypadku należałoby [b]zażądać na piśmie wydania przez spółdzielnię tego zaświadczenia, a w razie odmowy - żądać od spółdzielni na piśmie uzasadnienia odmowy wydania zaświadczenia wraz z podstawą prawną[/b]. Znając uzasadnienie odmowy, będzie można podjąć odpowiednie kroki prawne.