Pani J.L., prowadząca firmę pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, kupiła w 2007 r. niezabudowaną nieruchomość gruntową. Zapłaciła za nią swoimi prywatnymi oszczędnościami. Miała to być lokata osobistego kapitału. Pani L. uzyskała od wójta warunki zabudowy oraz decyzję podziału na działki budowlane tej części jej nieruchomości, dla której taką decyzję mogła uzyskać. Wkrótce pani L. zamierza sprzedać niektóre z nowo powstałych działek. Część z nich kupi spółka prawa handlowego (podatnik VAT) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej polegającej na budowie i sprzedaży domów jednorodzinnych na kupionych uprzednio gruntach. Zakupem kilku działek są zainteresowane osoby fizyczne, które chcą na nich wybudować własne domy. Pozostałe działki pani L. zamierza pozostawić sobie.

Jako pośrednik w obrocie nieruchomościami pani L. ma zarejestrowaną działalność gospodarczą (opodatkowaną VAT). Jednak wszystkie czynności związane zarówno z nabyciem nieruchomości, jak i z planowaną sprzedażą poszczególnych działek wykonywane były i będą poza zakresem tej działalności. VAT czy podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegać będzie sprzedaż niektórych działek osobom fizycznym? Jakiemu podatkowi podlegać będzie sprzedaż działek spółce prawa handlowego, która nabywać je ma w ramach prowadzonej działalności gospodarczej? – zapytała pani L. organa podatkowe.

W odpowiedzi dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie odniósł się tylko do podatku od czynności cywilnoprawnych (wniosek podatniczki w zakresie podatku od towarów i usług zostanie rozpatrzony odrębnie). Z art. 2 pkt 4 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że czynności cywilnoprawne (np. sprzedaż) nie podlegają temu podatkowi, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług albo jest zwolniona z VAT z wyjątkiem m.in. umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część. Zatem dla ustalenia, czy transakcja sprzedaży będzie podlegała podatkowi PCC, decydujące będzie, czy z tytułu dokonania tej czynności przynajmniej jedna ze stron będzie opodatkowana VAT. W przypadku stwierdzenia, że żadna ze stron umowy sprzedaży nie będzie opodatkowana VAT lub będzie zwolniona z tego podatku, umowa sprzedaży nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Dyrektor Izby przypomniał, że od umowy sprzedaży nieruchomości stawka podatku wynosi 2 proc. jej wartości rynkowej. Kupujący nie musi sam obliczać i wpłacać podatku. Przy sprzedaży nieruchomości podatek pobierze notariusz.

[i]źródło:[link=http://sip.mf.gov.pl] http://sip.mf.gov.pl[/link][/i]