Odpowiadamy na pytania najczęściej przysyłane do redakcji.
[b]Nigdzie nie mogę znaleźć informacji o mieszkaniach zakładowych, które są w posiadaniu spółdzielni mieszkaniowej. Czy Trybunał Konstytucyjny zakwestionował również przepisy dotyczące ich wykupu? Jeżeli tak, to jak długo będzie można jeszcze je wykupić i na jakich zasadach.?[/b]
Wyrok TK z 17 grudnia 2008 r. dotyczył przekształcania lokatorskich i własnościowych praw do lokalu we własność. W Trybunale czeka jednak na rozpatrzenie wniosek posłów Lewicy, w którym kwestionują oni konstytucyjność wielu uregulowań ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w tym tych dotyczących wykupu mieszkań zakładowych. Nie jest jeszcze znany termin jego rozpatrzenia. Trudno zaś snuć domysły, jaki będzie werdykt sędziów.
Na razie przepisy dotyczące wykupu mieszkań zakładowych obowiązują (art. 48 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169950]ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych[/link]). Inne warunki muszą spełnić mieszkający w budynkach przekazanych spółdzielni za darmo, a inne – zajmujący lokale w budynku przekazanym spółdzielni odpłatnie. I jedni, i drudzy nie mogą zalegać w opłatach za mieszkanie. Pierwsza grupa lokatorów musi pokryć poniesione przez spółdzielnię koszty nakładów koniecznych na budynek, w którym mieszkają. O nakładach koniecznych mówi kodeks cywilny. Przepisy kodeksowe nie definiują tego pojęcia. Istnieje jednak bogate orzecznictwo Sądu Najwyższego na ten temat. Wynika z niego, że nakładami koniecznymi są tylko takie, które poczyniono na rzecz (w tym wypadku na budynek), żeby zachować ją w stanie niepogorszonym ([b]wyrok z 13 kwietnia 1983 r., sygn. IV CR 67/83[/b]).
Gdy lokal znajduje się w budynku odpłatnie przekazanym spółdzielni, trzeba wpłacić wkład budowlany. Określa go zarząd spółdzielni w wysokości proporcjonalnej do powierzchni użytkowej mieszkania.