Z barometru „Rz” wynika, że spadły nieznacznie, zaledwie o 1 – 2 proc. Ale jeśli transakcja dochodzi do skutku, można wynegocjować spore, 10 – 15-proc., obniżki. Na przykład w Koszalinie dom wystawiony za 640 tys. zł sprzedano ostatnio za 540 tys. zł. Prognozy są ostrożne, w skali roku pośrednicy mówią o obniżkach zaledwie 2 – 3-proc. Agenci sygnalizują zmianę preferencji przy wyborze domu. Większym zainteresowaniem cieszą się ostatnio budynki gotowe, do wprowadzenia się. Obiekty do remontu znajdują nabywcę przy okazyjnej cenie.
[ramka][b]Jak czytać barometr? [/b]Pośrednicy z pięciu miast podają stawki za metr kwadratowy dwóch 10 – 15-letnich domów (mniejszy 100 – 200 mkw. i większy 200 – 300 mkw., na działce ok. 1000 mkw.), obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych nieruchomości za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę metra kw. porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach.
[b]Barometr powstał przy współpracy z:[/b] Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie; Tomaszem Błeszyńskim, doradcą na rynku nieruchomości w Łodzi; Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus z Gdańska; Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.[/ramka]