Sufity podwieszane kojarzone są przede wszystkim z przemysłem usługowym oraz z budynkami użyteczności publicznej. Zastosowanie wiszących sklepień miało początkowo pełnić rolę kamuflażu urządzeń, takich jak świetlówki, czujniki i spryskiwacze przeciwpożarowe, nawiewy klimatyzatorów, monitoring przemysłowy, okablowanie etc.
Jako standard, w przypadku właściwości i parametrów płyt sufitowych, uznaje się dziś ich właściwości akustyczne, mogące wpływać na przykład na równomierne rozchodzenie się dźwięku w salach konferencyjnych, a także izolowanie hałasu wpływającego negatywnie na komfort pracy. Mając na uwadze higienę i bezpieczeństwo ludzi, zwraca się również szczególną uwagę na tworzenie sufitów nierozprzestrzeniających ognia i o zmywalnej powierzchni.
Wraz z upowszechnieniem się trendu wykorzystywania sufitów podwieszanych w budownictwie wyzwaniem stało się także zastosowanie materiałów odpowidających potrzebom projektów.Pełniąc funkcję maskującą, sufity podwieszane okazały się rewolucyjnie użyteczne.
Zaczęto jednak eksponować również ich walory dekoracyjne. Istotą współczesnego designu jest bowiem synteza funkcjonalności z nieszablonowymi rozwiązaniami wizualnymi. Drewno, tak chętnie wykorzystywane w architekturze, charakteryzuje się trwałością, elegancją i naturalnością.
Jednocześnie płyty drewniane, zachowując wszelkie standardy bezpieczeństwa i komfortu akustycznego, czynią z sufitu powierzchnię nie tylko praktyczną, ale również gustowną i stylową. Warstwa powierzchniowa płyt, w zależności od wyboru, może być gładka bądź perforowana. Tylna część perforacji pokryta jest dodatkowo akustyczną, pochłaniającą dźwięk flizeliną. Ponadto płyty sufitowe pokryte są lakierem chroniącym je przed zmianą koloru na skutek długotrwałego działania światła słonecznego czy elektrycznego.