Dlatego we wszystkich ośrodkach akademickich chętni są przede wszystkim na mieszkania w pobliżu uczelni. Poszukiwane są przy tym lokale o średnim standardzie i przystępnej cenie. Podaż mieszkań na wynajem jest wciąż duża, choć ofert stopniowo ubywa. W pobliżu uczelni pozostały głównie propozycje najmu po dość wysokich cenach. Średnie stawki są w tym roku, jak pokazuje barometr „Rz”, zbliżone do zeszłorocznych. Coraz częściej właściciele mieszkań, obawiając się o stan pomieszczeń, wolą zawierać umowę najmu nie ze studentem, ale z jego rodzicami. Część ofert ma klauzulę, że najemcami nie może być młodzież. Dotyczy to zwłaszcza lepiej wyposażonych mieszkań.
[i][b]Jak czytać barometr?[/b] Pośrednicy z pięciu miast podają stawki za wynajem kawalerek i mieszkań dwupokojowych, bez wyposażenia, w dzielnicach-sypialniach, obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych lokali za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany, wyrażone w procentach.
[b]Barometr powstał przy współpracy z:[/b] Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim – doradcą z rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus z Gdańska, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.[/i]