Pompa ciepła działa odwrotnie niż lodówka — pobiera energię z ziemi, wody lub skał i przekształca w ciepło do ogrzania temperatury w budynku lub wody. W dni upalne działa na odwrót — “wyciąga” zimno np. z głębi ziemi i wspomaga klimatyzację chłodząc pomieszczenia. Urządzenie to nie wymaga konserwacji ani przeglądów technicznych. Jego praca nie zanieczyszcza też środowiska.
— Pompa ciepła transportuje, dosłownie pompuje energię z OZE (odnawialne źródła energii), nie wytwarza jej — zaznacza Michał Mika, kierownik produktu Pompy Ciepła w spółce Danfoss.
[srodtytul] Ciepło z ziemi, wody lub powietrza[/srodtytul]
Pompa wymusza obieg roztworu glikolu lub solanki, która wypełnia sondy pionowe i kolektory poziome. Roztwór ten odbiera ciepło lub zimno z ziemi, powietrza czy wody i transportuje odebraną energię do parownika pompy ciepła. W parowniku znajduje się czynnik chłodniczy, który pobiera ciepło z roztworu glikolu, następnie czynnik ten przechodzi do skraplacza i tam oddaje energię do układu grzewczego, a schłodzony roztwór glikolu wraca do instalacji w gruncie i cały proces zaczyna się od nowa.
[b] Na rynku dostępne są trzy rodzaje pomp:[/b]