Ze sprzedażą nieruchomości nie warto się spieszyć

Z budową domu i sprzedażą nie zawsze warto się spieszyć. Trzeba brać pod uwagę opodatkowanie

Publikacja: 04.09.2010 05:50

Dom z 2008 r. w stanie surowym otwartym o pow. 240 mkw. na pograniczu Białołęki i Michałowa Grabiny

Dom z 2008 r. w stanie surowym otwartym o pow. 240 mkw. na pograniczu Białołęki i Michałowa Grabiny kosztuje 600 tys. zł

Foto: Fotorzepa

[b]Nie prowadzę działalności gospodarczej. W 2004 r. kupiłem na własność działkę budowlaną. W 2008 r. wybudowałem na niej budynek mieszkalny i mieszkałem w nim wraz z rodziną. Czy od sprzedaży tej działki z budynkiem w 2010 r. będę musiał zapłacić podatek dochodowy?[/b] – pyta czytelnik.

Ponieważ od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie gruntu, upłynęło już ponad pięć lat, to sprzedaż całej nieruchomości (wraz z budynkiem, choć został wzniesiony później) nie jest już obciążona podatkiem dochodowym.

[srodtytul]Część składowa[/srodtytul]

Gdy sprzedawany jest grunt z trwale z nim związanym budynkiem, to nie należy ich traktować odrębnie. Według art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=346580]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] (PIT) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Przepis ten zatem nie rozdziela odpłatnego zbycia gruntu od odpłatnego zbycia budynku stanowiącego jego część składową.

[wyimek]Sprzedając nieruchomość po upływie pięciu lat od jej nabycia, nie płacimy podatku[/wyimek]

Należy zatem uznać, że bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, nie może być liczony odrębnie dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na nim budynku stanowiącego jego część składową. [b]Termin ten powinien zostać ustalony od daty nabycia własności gruntu. Data postawienia na nim budynku w tej sytuacji nie ma znaczenia.[/b] W związku z powyższym uzyskany w 2010 r. przychód ze sprzedaży nieruchomości, na którą składa się grunt nabyty w 2004 r., nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, pomimo że przedmiotem sprzedaży jest również wybudowany przez właściciela w 2008 r. budynek trwale związany z tym gruntem.

[srodtytul]Interpretacje mówią to samo[/srodtytul]

Tak wynika również z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 25 czerwca 2008 r. (sygn. IPPB2/415-558/08-2/AS). Wystąpił o nią podatnik, który w 1997 r. nabył działkę budowlaną. Na podstawie decyzji burmistrza gminy wydanej w 1999 r. rozpoczął budowę domu jednorodzinnego systemem gospodarczym. W roku 2005 złożył w powiatowym inspektoracie budowlanym zawiadomienie o zakończeniu budowy. W 2008 r. postanowił sprzedać tę nieruchomość. Izba uznała, że przychód z odpłatnego jej zbycia nie stanowi źródła przychodu zdefiniowanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, a tym samym nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nabycie nastąpiło w 1997 r., natomiast sprzedaż dokonana miała być w 2008 r., czyli po upływie pięcioletniego okresu od dnia nabycia.

Podobnie wypowiedziała się Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 8 czerwca 2010 r. (sygn. IBPBII/2/415-281/10/MMa). Dotyczyła ona podatnika, który nabył działkę w 1998 r. Na połowie tej działki jako osoba prywatna zamierzał rozpocząć budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego.

[srodtytul]To nie może być działalność gospodarcza[/srodtytul]

Po zakończonych pracach budowlanych postanowił sprzedać ten budynek wraz z połową działki. Działka nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej. Sprzedaż tej nieruchomości, w skład której wchodzi połowa gruntu wraz z budynkiem mieszkalnym, miała nastąpić po upływie pięciu lat, w którym nastąpiło nabycie gruntu.

Izba stwierdziła, że sprzedaż części tej nieruchomości kupionej w 1998 r., na której planowana była wówczas budowa domu, nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, jeżeli uzyskany on został po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym grunt został kupiony. Pięć lat od kupna gruntu upłynęło 31 grudnia 2003 r.

Oznacza to, że przychód uzyskany ze sprzedaży tej nieruchomości w ogóle nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

[ramka]

[b]Budynek razem z gruntem[/b]

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Według art. 46 § 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego [/link](dalej k.c.) nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Zgodnie zaś z art. 48 k.c. z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.[/ramka]

[ramka][b]Zobacz też nasze poradniki prawne:[/b]

[ul][li][link=http://www.rp.pl/temat/8,401365.html]Podatki i opłaty przy sprzedaży i zakupie nieruchomości[/link][/li] [li][link=http://www.rp.pl/temat/8,275559.html]Ile oddasz fiskusowi po sprzedaży nieruchomości[/link][/li][/ul]

[/ramka]

[b]Nie prowadzę działalności gospodarczej. W 2004 r. kupiłem na własność działkę budowlaną. W 2008 r. wybudowałem na niej budynek mieszkalny i mieszkałem w nim wraz z rodziną. Czy od sprzedaży tej działki z budynkiem w 2010 r. będę musiał zapłacić podatek dochodowy?[/b] – pyta czytelnik.

Ponieważ od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie gruntu, upłynęło już ponad pięć lat, to sprzedaż całej nieruchomości (wraz z budynkiem, choć został wzniesiony później) nie jest już obciążona podatkiem dochodowym.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem