Ogrodzenie nie wymaga pozwolenia na budowę

Publikacja: 08.11.2010 01:25

Ogrodzenie nie wymaga pozwolenia na budowę

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

[i][b]Kupiłem działkę i chciałbym ją ogrodzić. Czy muszę wystąpić o pozwolenie, czy mogę po prostu przystąpić do stawiania ogrodzenia?[/b][/i]

(imię i nazwisko do wiadomości redakcji)

[b]Katarzyna Domańska-Mołdawa, adwokat w BSJP Taylor Wessing:[/b]

– Na postawienie ogrodzenia nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę. Jednak na ogrodzenie stawiane od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzenie o wysokości powyżej 2,20 metra wymagane jest odpowiednie zgłoszenie przed rozpoczęciem prac.

W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia powinniśmy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki.

Jeśli starosta albo prezydent miasta nie będzie miał zastrzeżeń, przemilczy zgłoszenie. Jeżeli jednak uzna, że zgłoszenie jest niekompletne, wówczas zażąda uzupełnienia brakujących dokumentów. Jeśli tego nie zrobimy, wniesie sprzeciw.

Podobnie się stanie, jeśli stwierdzi, że budowa ogrodzenia narusza przepisy, stwarza zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia lub może spowodować wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń albo uciążliwości dla terenów sąsiednich. Na decyzję o sprzeciwie przysługuje jednak odwołanie.

Do budowy ogrodzenia nie można przystąpić przed upływem 30 dni od dnia dokonania zgłoszenia. Nie można jednak rozpocząć prac później niż po upływie dwóch lat od terminu wskazanego w zgłoszeniu, bo po tym czasie zgłoszenie traci ważność.

Jeśli ogrodzenie zostanie postawione bez wcześniejszego zgłoszenia, trzeba się liczyć z nakazem jego rozbiórki. Kontynuacja dalszej pracy jest możliwa po dokonaniu opłaty legalizacyjnej w wysokości 2,5 tys. zł, ale tylko wówczas, gdy budowa jest zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a zwłaszcza z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Budowa nie może także naruszać innych przepisów, w tym techniczno-budowlanych.

Jeżeli organ nadzoru budowlanego się dowie, że wznosimy ogrodzenie bez wymaganego prawem zgłoszenia, wówczas wstrzyma prowadzenie prac. Jeśli mimo to będziemy kontynuować prace, narażamy się również na karę grzywny (10 zł – 2 tys. zł), a nawet ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat.

Sankcje te mogą dotknąć nas również, gdy mimo zakazu wydanego przez organ nadzoru budowlanego wznosimy ogrodzenie, którego budowa nie wymagała zgłoszenia, ale stwarza ono zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, mienia lub środowiska.

Wznoszenie takich ogrodzeń jest bowiem zakazane. W szczególności nie wolno umieszczać na ogrodzeniach, na wysokości mniejszej niż 1,8 m, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych wyrobów i materiałów.

[i]Pytania do ekspertów można przysyłać na adres: [mail=nieruchomosci@rp.pl]nieruchomosci@rp.pl[/mail][/i]

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne