[b]Rz: Od 1 stycznia VAT na mieszkania ma wzrosnąć z 7 do 8 procent. Czy w każdym przypadku podwyżka dotknie kupujących nowe mieszkania?[/b]
[b]Paweł Toński, partner, szef grupy Real Estate w Accreo Taxand:[/b] Jeżeli zmiany wejdą w życie, co obecnie jest bardzo prawdopodobne, to faktycznie podwyżka dotknie wszystkich kupujących nowe mieszkania. W praktyce zmian będzie zresztą więcej.
Nowa stawka 8 proc. dotyczyć będzie wszystkich mieszkań zaliczanych do tzw. budownictwa społecznego, czyli mieszkań o powierzchni mniejszej niż 150 mkw. i domów o powierzchni mniejszej niż 300 mkw. Do sprzedaży mieszkań i domów przekraczających te limity zastosowanie mieć będzie stawka podstawowa – czyli po podwyższeniu – 23 proc. Należy pamiętać, że stawkę 23 proc. będzie się stosować jedynie do powierzchni przekraczającej te limity. Innymi słowy pierwsze 150 mkw. mieszkania lub 300 mkw. domu opodatkowane będzie stawką 8 proc., a dopiero „nadwyżka” powierzchni – stawką 23 proc.
[b]Czy podwyżki można uniknąć, jeśli umowę z deweloperem zawrzemy do końca roku? Deweloperzy kuszą: „kup dziś, VAT będzie niższy”. Ale tylko po wpłaceniu całej kwoty na mieszkanie w budowie...[/b]
Oczywiście, jeżeli uda nam się kupić mieszkanie do końca roku – czyli przenieść jego własność na podstawie aktu notarialnego – to zapłacimy VAT według starej stawki – 7 proc. Jeżeli nie jest to możliwe, pozostaje wpłacenie zaliczki w tym roku, co spowoduje jej opodatkowanie VAT starą stawką i w tej części unikniemy podwyżki.