Liczba transakcji zawartych w Warszawie w porównaniu z ubiegłym rokiem była większa o ok. 11 proc. W 2009 r. w stolicy sprzedano ponad 6,9 tys. mieszkań. Dane z 11 miesięcy br. wskazują, że wielkość sprzedaży ma szansę osiągnąć poziom 9 tys. transakcji – mówi Maciej Dymkowski, szef portalu Tabelaofert.pl.
Z jego obliczeń wynika, że warszawiacy, podobnie jak przed rokiem, najchętniej kupowali dwu- i trzypokojowe mieszkania. Przeciętny mieszkaniec stolicy na lokal wydawał najchętniej nie więcej niż 8 tys. zł za mkw. Zmalała zaś liczba nabywców droższych lokali, powyżej 10 tys. za 1 mkw. – było ich zaledwie 10,5 proc. – podaje Tabelaofert.pl.
Łukasz Madej, prezes firmy doradczej ProDevelopment, ocenia, że 2010 r. można określić jako czas względnej stabilizacji. – Popyt na mieszkania osiąga poziom zbliżony do średniej z ostatnich sześciu lat, podaż podąża za chłonnością rynku, powodując utrzymanie oferty na poziomie ok. 30 tys. mieszkań w sześciu największych miastach – podaje Łukasz Madej.
[srodtytul]Budują mniejsze[/srodtytul]
Szef ProDevelopment podkreśla, że deweloperzy na potrzeby rynku zareagowali bardzo elastycznie, dostosowując nowo wprowadzane projekty do popytu. – Spada więc średnia wielkość mieszkania, zmniejsza się wielkość etapów, a większość deweloperów bardziej interesuje się sektorem mieszkań popularnych, wstrzymując się jednocześnie z realizacją projektów apartamentowych – wylicza Łukasz Madej. – To typowe reakcje dla rynku mieszkaniowego po fazie kryzysu – tłumaczy.