Chodzi o propozycję nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166033]rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie[/link].
W tej chwili rozporządzenie w tej sprawie w sposób niezwykle ogólny mówi o obowiązku wyposażenia budynku w instalacje telekomunikacyjne. Nie wskazuje przy tym, jaką technologię należy zastosować. [b]Mimo więc, że obecnie można już wykorzystać światłowody, w praktyce sięga się powszechnie po technologię opartą na kablach i przewodach miedzianych. [/b]
Propozycja zmian w przepisach ma na celu odwrócenie tej tendencji poprzez bezpośrednie wskazanie, że [b]nowy budynek mieszkaniowy wielorodzinny powinien być wyposażony w instalację światłowodową. Dotyczyć ma to także budynków zamieszkania zbiorowego oraz użyteczności publicznej. [/b]
Dzięki temu będzie zapewniony tam dostęp do szerokopasmowego Internetu oraz programów radiowych i telewizyjnych o wysokiej rozdzielczości.
Zgodnie z polityką wspólnotową wszyscy obywatele państw Unii Europejskiej powinni mieć zapewniony dostęp do Internetu do 2013 r. Z kolei do 2020 r. obywatele UE powinni mieć dostęp do sieci o prędkości transferu powyżej 30 Mbit/s. Dotychczasowa infrastruktura telekomunikacyjna w Polsce nie zapewnia realizacji tych celów.