Hipoteka odwrócona korzystniejsza dla emeryta niż umowa dożywocia

Emeryt zawierający z bankiem umowę tzw. kredytu odwróconego nie zapłaci podatku. Fiskus pobierze PIT, jeśli mieszkanie trafi np. do kogoś z rodziny

Publikacja: 29.10.2011 09:20

Emeryt zawierający z bankiem umowę tzw. kredytu odwróconego nie zapłaci podatku. Inaczej będzie przy

Emeryt zawierający z bankiem umowę tzw. kredytu odwróconego nie zapłaci podatku. Inaczej będzie przy umowie dożywocia

Foto: Fotorzepa, Danuta Matłoch Danuta Matłoch

Ministerstwo Finansów określiło skutki podatkowe tzw. hipoteki odwróconej.

„W przeciwieństwie do modelu sprzedażowego funkcjonującego na polskim rynku jako renta dożywotnia lub umowa dożywocia, w którym zbycie nieruchomości następuje w momencie podpisania umowy, model kredytowy polega na zawarciu umowy kredytu zabezpieczonego hipoteką na nieruchomości" – napisał resort w odpowiedzi na pytanie „Rz".

Nierówne traktowanie

To bardzo korzystne rozwiązanie dla seniorów, którzy podpiszą taką umowę z instytucją finansową.

– Kredytobiorca z prawem zamieszkiwania w nieruchomości zabezpieczającej kredyt pozostanie jej właścicielem do dnia śmierci.

Będzie to sytuacja odmienna od umowy dożywocia, w której dochodzi do przeniesienia własności nieruchomości w momencie obciążenia jej prawem dożywocia – mówi Anna Misiak, doradca podatkowy w MDDP.

Kłopot polega na tym, że według MF umowę dożywocia trzeba rozliczyć jak sprzedaż nieruchomości. Przypomnijmy, że zapewnia ona seniorom dożywotnią opiekę i utrzymanie, w tym ubranie i wyżywienie, leczenie oraz pogrzeb.

– Traktowanie umowy dożywocia tak samo jak sprzedaży mieszkania jest nieracjonalne.

W umowie nie ma ceny, a podpisująca ją osoba nie otrzyma żadnej zapłaty – wskazuje Józef Banach, wspólnik w InCorpore Banach Iniewski i Partnerzy. – Zgadzam się ze stanowiskiem MF, że osoby zawierające z bankiem umowę kredytu odwróconego nie płacą podatku. Tak samo powinno być z dożywociem. Niejednakowe traktowanie tych umów na gruncie prawa podatkowego może mieć negatywne skutki społeczne.

Problem dotyczy seniorów, którzy są właścicielami lokalu krócej niż pięć lat i przed upływem tego okresu przekazują je na podstawie umowy dożywocia. Ostatnio wiele osób przekształciło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w spółdzielcze prawo własnościowe albo prawo własności. Jeśli od przekształcenia nie upłynęło pięć lat, to zapłacą 19 proc. PIT od wartości lokalu.

– Przepisy nie mogą wprowadzać preferencji dla umów z bankiem, a jednocześnie nakładać podatku na umowy między osobami fizycznymi – podkreśla Grzegorz Grochowina, ekspert w firmie doradczej KPMG.

Wypłata bez podatku

Ministerstwo podkreśla, że kwota wypłacana seniorowi przez instytucję finansową będzie traktowana jak kredyt. Nie zapłaci więc on żadnego podatku.

– Zawarcie umowy odwróconego kredytu hipotecznego będzie równoznaczne z zaciągnięciem kredytu, mimo że nie będzie obowiązku jego spłaty. Zatem środki uzyskane z tego tytułu nie będą stanowiły przychodu podlegającego opodatkowaniu – uważa MF.

– To bardzo dobrze, że resort jednoznacznie podkreśla, że pieniądze otrzymywane od banku z tytułu tzw. hipoteki odwróconej będą wolne od podatku. Pozwoli to uniknąć w przyszłości sporów interpretacyjnych – mówi Grzegorz Grochowina.

 

Banki łamią prawa emerytów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował postanowienia zawarte we wzorach umów stosowanych przez Fundusz Hipoteczny DOM, który oferuje seniorom dodatek do emerytury w zamian za mieszkanie. Zarzuty są następujące:

 

 

 

Zobacz więcej:

» Prawo dla Ciebie

Ministerstwo Finansów określiło skutki podatkowe tzw. hipoteki odwróconej.

„W przeciwieństwie do modelu sprzedażowego funkcjonującego na polskim rynku jako renta dożywotnia lub umowa dożywocia, w którym zbycie nieruchomości następuje w momencie podpisania umowy, model kredytowy polega na zawarciu umowy kredytu zabezpieczonego hipoteką na nieruchomości" – napisał resort w odpowiedzi na pytanie „Rz".

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo