Osoba fizyczna (osoba uprawniona), której w dniu wejścia w życie nowej ustawy przysługuje prawo użytkowania działki może złożyć wniosek do wójta lub starosty o odpłatne przekształcenie prawa użytkowania w prawo własności tej działki. Działkowiec jest wówczas zobowiązany do zapłacenia za działkę. Wysokość tej opłaty i termin jej uiszczenia zostaną ustalone są przez organ administracji. Opłata będzie równa cenie działki wyliczonej według przepisów art. 67 ust. 1, art. 69 oraz art. 70 ust. 2-4 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.). Również koszty pomiarów oraz opracowań geodezyjnych i kartograficznych związanych z postępowaniem w sprawie wydania decyzji pokryje kupujący.
Działkowiec będzie mógł kupić swoją działkę po cenie rynkowej - przewiduje projekt Solidarnej Polski
Według projektu, od teraz to gminy będą zakładać ogrody działkowe. Utworzenie ogrodu działkowego nastąpi w drodze uchwały rady gminy.
Z dniem wejścia w życie nowej ustawy wygasną wszelkie uprawnienia i kompetencje przyznane Polskiemu Związkowi Działkowców (PZD) przez ustawę z 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych, w szczególności wygaśnie przysługujące PZD prawo do użytkowania wieczystego. Cały majątek PZD i Funduszu Rozwoju Pracowniczych Ogrodów Działkowych przejdzie na gminę lub Skarb Państwa.
Projekt Solidarnej Polski opisuje jakie elementy ogrodu będą tworzyły część wspólną działkowców, a zarazem ich współwłasność. Projekt nadaje podmiotowość prawną wspólnocie ogrodu, którą stanowić będą wszyscy właściciele i użytkownicy działek. Wspólnota ogrodu będzie mogła nabywać i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Tym samym - według projektu - podstawową jednostką ogrodnictwa działkowego w Polsce będzie wspólnota ogrodu. Wspólnoty ogrodów będą mogły zrzeszać się na zasadzie dobrowolności, w oparciu o przepisy ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Projekt zrywa – jak piszą autorzy - z dotychczasową strukturą ogródków działkowych w Polsce, która polegała na obowiązkowej przynależności wszystkich działkowców do jednej monopolistycznej organizacji.