Działkowiec kupi działkę tylko po cenie rynkowej - projekt Solidarnej Polski

Polski Związek Działkowców zostaje zlikwidowany; jego majątek przechodzi na własność Skarbu Państwa. Użytkownik działki będzie mógł ją wykupić za cenę rynkową, ustaloną przez powiat lub gminę. Od teraz ogródki działkowe będą zakładać gminy – przewiduje projekt posłów Solidarnej Polski

Publikacja: 24.08.2012 15:25

Działkowiec kupi działkę tylko po cenie rynkowej - przewiduje projekt Solidarnej Polski

Działkowiec kupi działkę tylko po cenie rynkowej - przewiduje projekt Solidarnej Polski

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński KK Kuba Kamiński

Likwidacji podlega również Fundusz Rozwoju Pracowniczych Ogrodów Działkowych. Jego wszelkie aktywa i pasywa przechodzą na Skarb Państwa.

Trybunał Konstytucyjny zakwestionował w połowie lipca niemal połowę przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. W szczególności TK zakwestionował przepisy określające przywileje Polskiego Związku Działkowców. Tym samym wkrótce przestaną obowiązywać dotychczasowe przepisy ustawy o ogrodach.

Solidarna Polska złożyła do marszałek Sejmu własny projekt nowej ustawy. Określa on zasady zakładania ogrodów działkowych i zarządzania nimi, prawa i obowiązki właścicieli i użytkowników działek w ogrodach działkowych.

Projekt przewiduje przede wszystkim likwidację dotychczasowego prawa własności związku działkowców do majątku ogródków.

Polski Związek Działkowców zostanie zlikwidowany


Osoba fizyczna (osoba uprawniona), której w dniu wejścia w życie nowej ustawy przysługuje prawo użytkowania działki może złożyć wniosek do wójta lub starosty o odpłatne przekształcenie prawa użytkowania w prawo własności tej działki. Działkowiec jest wówczas zobowiązany do zapłacenia za działkę. Wysokość tej opłaty i termin jej uiszczenia zostaną ustalone są przez organ administracji. Opłata będzie równa cenie działki wyliczonej według przepisów art. 67 ust. 1, art. 69 oraz art. 70 ust. 2-4 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.). Również koszty pomiarów oraz opracowań geodezyjnych i kartograficznych związanych z postępowaniem w sprawie wydania decyzji pokryje kupujący.

Działkowiec będzie mógł kupić swoją działkę po cenie rynkowej - przewiduje projekt Solidarnej Polski

Według projektu, od teraz to gminy będą zakładać ogrody działkowe. Utworzenie ogrodu działkowego nastąpi w drodze uchwały rady gminy.

Z dniem wejścia w życie nowej ustawy wygasną wszelkie uprawnienia i kompetencje przyznane Polskiemu Związkowi Działkowców (PZD) przez ustawę z 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych, w szczególności wygaśnie przysługujące PZD prawo do użytkowania wieczystego. Cały majątek PZD i Funduszu Rozwoju Pracowniczych Ogrodów Działkowych przejdzie na gminę lub Skarb Państwa.

Projekt Solidarnej Polski opisuje jakie elementy ogrodu będą tworzyły część wspólną działkowców, a zarazem ich współwłasność. Projekt nadaje podmiotowość prawną wspólnocie ogrodu, którą stanowić będą wszyscy właściciele i użytkownicy działek. Wspólnota ogrodu będzie mogła nabywać i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Tym samym - według projektu - podstawową jednostką ogrodnictwa działkowego w Polsce będzie wspólnota ogrodu. Wspólnoty ogrodów będą mogły zrzeszać się na zasadzie dobrowolności, w oparciu o przepisy ustawy Prawo o stowarzyszeniach. Projekt zrywa – jak piszą autorzy - z dotychczasową strukturą ogródków działkowych w Polsce, która polegała na obowiązkowej przynależności wszystkich działkowców do jednej monopolistycznej organizacji.

W projekcie wprowadzono zapis, że ogrody działkowe stanowią składnik terenów zielonych oraz terenów rekreacyjnych i podlegają ochronie przewidzianej w przepisach o ochronie gruntów rolnych i leśnych, a także w przepisach o ochronie środowiska.

Zdaniem autorów projektu z Solidarnej Polski, projekt nie pociąga za sobą negatywnych skutków społecznych.

etap legislacyjny: projekt przekazany do biura prawnego Sejmu

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo