Według wyliczeń firmy doradczej CBRE, podaż biur w stolicy wzrosła w III kw. 2012 r. o 56 tys. mkw., przekraczając tym samym w sumie 3,7 mln mkw. W ostatnim czasie oddano do użytku budynek Senator a także dwie fazy Wilanów Office Park.
Na obrzeżach centrum
Jak wyliczają analitycy CBRE, odsetek pustostanów powierzchni biurowej wzrósł w stolicy w ubiegłym kwartale do 8,1 proc. - W przyszłym roku odsetek wolnych powierzchni może przekroczyć 10 proc., co prawdopodobnie wpłynie na stawki czynszu w najbardziej konkurencyjnych lokalizacjach – prognozuje Daniel Bienias, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE.
Na razie jednak ofertowe stawki czynszu za najlepsze biura w centrum miasta pozostają stabilne (25 – 27 euro za mkw. miesięcznie), a w innych dzielnicach sięgają 14 – 16 euro miesięcznie. Efektywne czynsze są przy tym nawet o 30 proc. niższe od wywoławczych. W III kw. br. wynajęto ok. 158 tys. mkw. pow. biurowej. Największą umowę podpisała spółka Asseco, która zagospodarowała 20,4 tys. mkw. w Wilanów Office Park. Najemcy dalej dążą do obniżek kosztów najmu, konsolidując biura bądź też szukając nowych siedzib dla swoich centrali, które zapewniałyby większą elastyczność i niższy czynsz. - W efekcie lokalizacje poza centrum cieszą się większą popularnością wśród najemców. Na popularności zyskują także obrzeża centrum dzięki bardziej zróżnicowanej ofercie – twierdzi Daniel Bienias.
Wysoki czynsz
Aglomeracja warszawska dysponuje łącznie 1,33 mln mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej, a pustostany stanowią zaledwie 1,6 proc. podaży. W tym roku zaplanowano otwarcie tylko dwóch nowych obiektów. W I kw. br. oddano Galerię Brwinowską ( 10 tys. mkw. pow. najmu), a w grudniu ma być gotowa pierwsza faza CH Auchan Łomianki, które w sumie zaoferuje 33,6 tys. mkw. pow. najmu. W przyszłym roku deweloperzy mają zakończyć realizację również dwóch projektów - Galerii Miejskiej Plac Unii oraz Factory Annopol, nowe centrum outlet w Białołęce. - Brak dostępnej powierzchni handlowej prowadzi do wzrostu czynszu w najlepszych galeriach, przez co lokale handlowe w Warszawie są zdecydowanie najdroższe w Polsce – zauważają przedstawiciele CBRE.
Czynsz za najlepsze lokale o pow. 100 mkw. wynosi ok. 90 euro za mkw. miesięcznie a średnie stawki - 30 – 45 euro za mkw. miesięcznie. Czynsze za lokale przy głównych ulicach handlowych sięgają średnio 70-90 euro za mkw. miesięcznie. - Nadal w Warszawie są obiecujące nisze dla rozwoju tego sektora. Są to przede wszystkim nowe lokalizacje takie jak Wilanów, Bielany czy Białołęka, gdzie deweloperzy planują duże projekty, z których jednak żaden nie został dotychczas rozpoczęty. Korzystają z tego mniejsi deweloperzy inwestując w niewielkie centra o zasięgu osiedlowym oraz supermarkety na nowych osiedlach mieszkaniowych (Czerwona Torebka, Marcpol, Lidl czy Biedronka).