Po wybraniu projektu budowlanego oraz uzyskaniu pozwolenia na budowę lub zgłoszenia planowanej inwestycji, inwestor powinien znaleźć odpowiednią ekipę budowlaną oraz podpisać umowę z wykonawcą. Od wyboru firmy oraz podpisania umowy w dużej mierze zależą koszty budowy.
Osiągnięcie celu
Jeżeli przedmiotem umowy inwestycyjnej ma być osiągnięcie pewnego rezultatu robót, który nie spełnia cech obiektu budowlanego, np. wykonanie instalacji, czy montaż urządzeń, to wówczas inwestor powinien podpisać umowę o dzieło. Jeżeli natomiast w umowie wykonawca zobowiązuje się do wykonania zgodnie z projektem danego obiektu i oddania go inwestorowi, a inwestor zobowiązuje się do zapłaty ustalonego wynagrodzenia oraz przygotowania terenu do prac budowlanych, to strony powinny podpisać umowę o roboty budowlane.
Rozróżnienie między umową o dzieło i umową o roboty budowlane nie jest jednoznaczne i w praktyce te same prace mogą być realizowane albo na podstawie umowy o dzieło albo na podstawie umowy o roboty budowlane i tylko od stron zależy, jaki kontrakt zostanie zawarty. Najczęściej umowa o roboty budowlane ma zastosowanie przy realizacji przedsięwzięć o większych rozmiarach oraz zindywidualizowanych właściwościach zarówno fizycznych, jak i użytkowych, a także do prac remontowych, które można zakwalifikować jako roboty budowlane.
Umowa o dzieło w zakresie prac budowlanych służy natomiast realizacji prac o charakterze wyposażeniowym, uzdatniającym i konserwacyjnym, które takiego przymiotu nie posiadają.
Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 11 stycznia 2002 r. (sygn. akt III CZP 63/01), cechami odróżniającymi umowę o roboty budowlane od umowy o dzieło są: ocena realizacji inwestycji stosownie do wymogów prawa budowlanego, a także szczególna postać współdziałania w przypadku umowy o roboty budowlane inwestora z wykonawcą w zakresie przygotowania i wykonania przedmiotu świadczenia, przejawiającą się w obowiązkach inwestora w zakresie dostarczenia projektu i przekazania terenu budowy.