Od dziś zaczynają obowiązywać zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ich celem jest przede wszystkim usunięcie wątpliwości interpretacyjnych związanych z procedurą uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nowelizacja dotyczy konkretnie wnoszenia uwag do projektu miejscowego planu przez mieszkańców gmin, firmy i inne podmioty, którym nie podobają się propozycje władz gmin i chcą zgłosić swoje sugestie np. co do dopuszczalnej zabudowy na danym terenie.
Zgodnie z nowymi rozwiązaniami wójt (burmistrz, prezydent miasta) będzie miał obowiązek przewidzieć na ten cel minimum 14 dni. Do tej pory przepis regulujący wspomniane kwestie zawierał błędne odesłania do innych uregulowań. W rezultacie pojawiały się wątpliwości dotyczące terminu. Nowela to prostuje.
Zmienione przepisy wprowadzają również korekty do przepisu regulującego wnoszenie uwag w formie elektronicznej. Uściślają, że chodzi o podpis elektroniczny w rozumieniu ustawy z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym. Uwagi będą przekazywane za pomocą profilu zaufanego ePUAP lub za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej. Będą traktowane tak jak wniesione w formie pisemnej. Ma to ułatwić mieszkańcom gmin przekazywanie uwag do projektu planu.
Przez długie lata brakowało miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Z danych Unii Metropolii Polskich wynika, że trwają prace nad wieloma planami, np. w Białymstoku pokrywają już ponad 20 proc. powierzchni tego miasta, w Łodzi – 51 proc., w Warszawie – 64 proc.
Podstawa prawna: nowelizacja ustawy o planowaniu z 8 marca 2013 r. DzU z 28 marca, poz. 405