Średnia rentowność netto najmu mieszkania – obliczona na podstawie ofert z serwisu Domiporta.pl oraz transakcji dokonywanych przez klientów Open Finance – wynosiła w marcu o 4,02 proc. – Z powodu spadającego oprocentowania bankowych depozytów i malejącej atrakcyjności obligacji skarbowych, inwestycja w mieszkanie na wynajem jest warta rozważenia – uważa Bernard Waszczyk, analityk Open Finance.
Czynsz a lokata
– Stabilizacja na rynku najmów utrzymuje się już od kilku miesięcy. Na niewielkie wahania rentowności wynajmu największy wpływ ma spadające oprocentowanie depozytów, dziesięcioletnich obligacji i ciągle malejąca inflacja – mówi Agnieszka Grotkowska, dyrektor w serwisie Domiporta.pl. – W tym kontekście opłacalność lokowania kapitału w nieruchomości wciąż jest zdecydowanie lepsza. Należy jednak pamiętać, że inwestycja w zakup nieruchomości jest jak lokata długoterminowa i jej opłacalność powinno się rozpatrywać również w takim wymiarze.
Także Bernard Waszczyk zwraca uwagę, że wskutek obniżek stóp procentowych i szybko zmniejszającej się inflacji, która w marcu rok do roku wyniosła 1 proc., gwałtownie spada oprocentowanie lokat oraz atrakcyjność skarbowych papierów dłużnych.
– Według danych z początku kwietnia br., średnie oprocentowanie rocznych depozytów w 36 największych bankach wynosiło 3,46 proc. brutto, co po odjęciu 19-proc. podatku od zysku, daje ledwie 2,8 proc. zysku. Tempo, w jakim spada oprocentowanie bankowych lokat, najlepiej obrazuje fakt, że jeszcze dwa miesiące temu na rocznym depozycie średnio można było zyskać 3,5 proc. już po opłaceniu podatku – podkreśla Bernard Waszczyk.
Zwraca uwagę, że trzeba pamiętać, iż z dostępnych ofert lokat bankowych uda się wybrać wyżej oprocentowane niż średnia. Ale także rentowność najmu może się zmieniać (np. na wynik obliczeń mają wpływ dłuższe okresy bez najemców, koszty remontów, ale też zmiana wartości mieszkania).