Taki wyrok zapadł na kanwie sporu pomiędzy Spółdzielnią Mieszkaniową Wola, a samorządem Warszawy. Chodziło o to, że w 2008 roku władze stolicy podwyższyły spółdzielni opłaty za użytkowanie wieczyste. Problem polegał jednak na tym, że miasto podniosło opłatę tylko za część jednej z nieruchomości będących w użytkowaniu spółdzielni. Była to działka użytkowa, która nie stanowiła odrębnej nieruchomości hipotecznej i nie miała założonej własnej księgi wieczystej.
Spółdzielnia odwołała się od tej decyzji do samorządowego kolegium odwoławczego, a gdy jej odwołanie zostało oddalone, skierowała sprawę do sądu. Sąd I instancji wydał dla spółdzielni korzystny wyrok - unieważnił sporną decyzję. Od tego orzeczenia odwołało się miasto, ale rozpoznający sprawę sąd II instancji zdecydował się skierować w tej sprawie pytanie do Sądu Najwyższego. Sąd spytał, czy zmiana opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste może dotyczyć tylko jednej lub kilku działek ewidencyjnych, stanowiących jedynie część nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste.
W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy stanął po stronie spółdzielni, stwierdzając, iż aktualizacja opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego może obejmować wyłącznie całą nieruchomość gruntową dla której prowadzona jest odrębna księga wieczysta.
Zuzanna Łaganowska, prawnik z warszawskiej kancelarii „Bąkowski Kancelaria Radcowska", wyjaśnia, iż opłata roczna za użytkowanie wieczyste gruntu wiąże każdego kolejnego nabywcę tego prawa. Natomiast tryb ustalania i aktualizacji tych opłat został uregulowany w ustawie o gospodarce nieruchomościami, która przewiduje dwustopniową procedurę rozstrzygania sporów o ustalenie przedmiotowej opłaty, w pierwszym etapie - administracyjną, w drugim etapie - sądową.
Prawniczka wskazuje, iż wypowiedzenie wysokości dotychczasowej opłaty rocznej, o którym mówi art. 78 ust. 1 ustawy, nie stanowi źródła powstania obowiązku uiszczania podwyższonej opłaty rocznej. Jest nim dopiero przyjęcie przez użytkownika wieczystego oferty nowej wysokości opłaty, a w razie jej nieprzyjęcia - prawomocne orzeczenie samorządowego kolegium odwoławczego lub wyrok sądu, ustalający nową wysokość opłaty.