Tak wynika z nowego raportu portalu nieruchomości Domy.pl i firmy doradztwa kredytowego Open Finance.

- Na uśpionym wakacyjnym rynku działo się niewiele, nie licząc spadków cen w trzech wymienionych miastach. W Warszawie porównaniu z czerwcem cena wywoławcza metra kwadratowego używanego mieszkania spadła o 134 zł i wyniosła 8125 zł – podaje Marcin Drogomirecki, analityk portalu domy.pl. - Jeszcze większy spadek – o 1,7 proc., czyli o 159 zł na mkw., odnotowaliśmy w Sopocie. W trzeciej pod względem wysokości spadków Łodzi lokale potaniały o 1,4 proc. i są obecnie oferowane na rynku wtórnym w średniej cenie 3757 zł za mkw. – wylicza analityk.

Dodaje, że wprowadzenie na rynek nowych, nieco droższych ofert doprowadziło jednocześnie do niewielkich wzrostów cen w czterech miastach. W Rzeszowie średnia cena ofertowa wzrosła o 0,1 proc., a w Szczecinie i w Krakowie - o 0,2 proc. - Te wartości mieszczą się jednak w granicach błędu statystycznego. Z obliczeń portalu Domy.pl wynika, że większy wzrost średnich stawek zanotował w lipcu jedynie Białystok. W stolicy Podlasia cena metra mieszkania na rynku wtórnym była wyższa w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,5 proc. (22 zł) i wyniosła 4330 zł – mówi Marcin Drogomirecki.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny używanych mieszkań najbardziej spadły we Wrocławiu (6,8 proc.), Gdańsku (6,3 proc.) i Łodzi (5,4 proc.). Najmniejsze spadki cen ofertowych takich lokali zanotowały: Białystok (1,9 proc.), Bydgoszcz (1,8 proc.) i Gdynia (0,5 proc.).

Sezon w pełni na rynku najmu. - Dobiegające końca wakacje, zbliżający się nowy rok akademicki oraz rozpoczynające się już sesje poprawkowe na uczelniach powodują, że popyt na rynku najmu mieszkań bliski jest punktu kulminacyjnego – zauważa Marcin Drogomirecki. - Klienci – głównie studenci, a także osoby podejmujące pracę w miejscowościach oddalonych od miejsca zamieszkania – bardzo intensywnie szukają ofert.

Z badania przeprowadzonego przez portal Domy.pl wynika, że jedna trzecia z nich przegląda ogłoszenia w Internecie codziennie. Nieco rzadziej, dwa – trzy razy w tygodniu, robi to prawie 28 proc. poszukujących, a raz na tydzień zagląda w tym celu do sieci 12 proc. poszukujących.

- Tylko raz lub dwa razy w ciągu ostatnich 30 dni zajrzał do Internetu w poszukiwaniu ofert najmu mieszkań co czwarty potencjalny najemca – podaje Drogomirecki. - Największym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się mieszkania dwupokojowe (42,6 proc.). Co trzeci przyszły najemca szuka kawalerki, a co piąty mieszkania trzypokojowego. Z badania portalu Domy.pl wynika, że mieszkaniem czteropokojowym lub większym interesuje się tylko 1 na 25 klientów.