Minister transportu i budownictwa przygotował projekt rozporządzenia określającego nowe zasady uzyskiwania uprawnień w zawodzie rzeczoznawcy majątkowego. Są one ściśle związane z ustawą deregulacyjną wchodzącą w życie od nowego roku. Wprowadza ona m.in. zmiany dla kandydatów do tego zawodu oraz likwiduje wymogi stawiane przyszłym zarządcom i pośrednikom w obrocie nieruchomościami.
Konsekwencją przyjęcia ustawy są zmiany w aktach wykonawczych.
Zgodnie z projektem rozporządzenia, przyszły rzeczoznawca majątkowy nadal będzie musiał odbyć praktyki zawodowe, zdobyć odpowiednie wykształcenie i zdać egzamin składający się z części pisemnej i ustnej.
Ustawa deregulacyjna skraca jednak z 12 do sześciu miesięcy czas trwania praktyki. W związku z tym minister transportu proponuje zmniejszyć z 15 do ośmiu liczbę operatów szacunkowych, które kandydat do tego zawodu będzie musiał wykonać podczas praktyki. Dodatkowo stawia jednak warunek, że mają one dotyczyć pięciu różnych rodzajów nieruchomości.
Projekt rozporządzenia zakłada ponadto, że maksymalna wysokość opłaty za praktykę nie będzie mogła przekroczyć 45 proc. kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z kwartału poprzedzającego kwartał, w którym wpisano w dzienniku praktyk ich rozpoczęcie. Obecnie byłoby to 1683 zł.