Od kilku dni deweloperzy mogą wynajmować należące do nich mieszkania na zasadach uproszczonych, dotychczas zarezerwowanych tylko dla osób fizycznych.
Umożliwia to obowiązująca od 23 listopada ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych, która wprowadziła również zmiany w ustawie o ochronie praw lokatorów. Pozwalają one korzystać z najmu okazjonalnego osobom prawnym, m.in. deweloperom i spółdzielniom mieszkaniowym. Wyjątkiem są podmioty publiczne, takie jak np. gmina.
– Chcemy w ten sposób stworzyć rynek najmu, a przy okazji pomóc inwestorom, którzy mają kłopoty ze sprzedażą swoich mieszkań – tłumaczy Piotr Styczeń, wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.
Do 23 listopada z umów najmu okazjonalnego mogły korzystać jedynie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej w tym zakresie.
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o ochronie praw lokatorów osoba prawna może zawrzeć umowę najmu okazjonalnego tylko na czas określony – maksymalnie na dziesięć lat, z możliwością ponownego jej zawarcia. Nie będzie miała przy tym znaczenia liczba posiadanych lokali. Dla każdego mieszkania deweloper lub inna osoba prawna uzyska prawo zawarcia takiej umowy. Do każdej trzeba będzie dołączyć pisemne oświadczenie najemcy, że jeśli nie będzie przestrzegał jej warunków lub gdy ona wygaśnie, dobrowolnie wyprowadzi się z wynajmowanego lokum.