Rafał Szczepański, wiceprezes spółki BBI Development:

- Tegoroczne targi w Cannes były doskonałą okazją do pokazania najmocniejszych pozycji z deweloperskiego portfolio oraz sprawdzenia, jakie trendy panują na najbardziej rozwiniętych rynkach inwestycyjnych - Niemiec, Francji, czy Wielkiej Brytanii. Jako partner m.st. Warszawy mieliśmy okazję zaprezentować nasze dwa flagowe stołeczne projekty – Centrum Praskie Koneser, będące przykładem rewitalizacji częściowo zabytkowego kompleksu budynków poprzemysłowych oraz Centrum Marszałkowska –  biurowca z funkcją handlową, który zostanie zrealizowany w najbardziej atrakcyjnym komunikacyjnie miejscu w centrum Warszawy – na przecięciu dwóch linii metra, na rogu ulic Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej.

Wśród projektów deweloperskich pokazywanych na targach w Cannes widać dwa wyróżniające się trendy. Po pierwsze, coraz częściej realizowane są projekty, które, biorąc pod uwagę projektowanie i wykonanie, przygotowuje się najciężej, a polegające na rewitalizacji i adaptacji wielkopowierzchniowych, często zabytkowych kompleksów nieużywanej współcześnie architektury postindustrialnej. Wreszcie dostrzeżono potencjał tych miejsc, często doskonale zlokalizowanych, i zaczęto projektować nowoczesne rozwiązania architektoniczne oparte na dawnej tkance miejskiej, nadając jej współczesną funkcjonalność i przysłowiowe drugie życie.

Trzeba podkreślić, że ważnym czynnikiem dla wiarygodności takich inwestycji jest dbałość o jak najlepsze odwzorowanie detali pierwowzoru oraz dostosowanie się do nieraz rygorystycznych wytycznych konserwatorskich.
Drugim zauważalnym trendem jest coraz częstsze realizowanie przez europejskich deweloperów projektów typu mixed-use.

Obecnie odchodzi się od monokulturowych inwestycji i obszarów miejskich, skupionych na jednej funkcjonalności. Dotyczy to zarówno nowo powstających obiektów, jak i rewitalizowanych i adaptowanych budynków dawnej architektury.

Co ciekawe, wśród projektów prezentowanych na MIPIM można było z łatwością znaleźć oferujące funkcje w dowolnych konfiguracjach, łączące w sobie powierzchnie mieszkalne, biurowe, handlowe, usługowe, czy nawet hotelowe i zintegrowane z komunikacją miejską. Współczesne miasta mają żyć, być samowystarczalne i gwarantować mieszkańcom łatwość dostępu do najważniejszych dla nich usług, zarówno w miejscu zamieszkania, jak i w pracy. To znacząco redefiniuje dotychczasowe myślenie o funkcjonalnej tkance miejskiej.