Jednym z takich celów jest spłata kredytu. Także zaciągniętego w innym państwie Unii Europejskiej. Potwierdziła to Izba Skarbowa w Poznaniu.
O interpretację wystąpiła kobieta, która dostała w darowiźnie mieszkanie. Od razu je sprzedała i stanęła przed problemem rozliczenia z fiskusem. Z ustawy o PIT wynika, że od dochodu z transakcji (czyli przychodu pomniejszonego o koszty nabycia oraz nakłady poczynione w czasie posiadania nieruchomości, które podniosły jej wartość) musi zapłacić 19 proc. podatek. Chyba że w ciągu dwóch lat przeznaczy pieniądze na cele mieszkaniowe. Czy takim celem jest spłata kredytu hipotecznego zaciągniętego kilka lat wcześniej w innym kraju unijnym?
Tak. Z odpowiedzi skarbówki wynika, że spłata kredytu na potrzeby mieszkaniowe daje prawo do zwolnienia. Pozwala na to art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy o PIT. Fiskusowi nie przeszkadzało też, że został on zaciągnięty razem z mężem (interpretacja nr ILPB2/415-1145/13-6/ES).
Inne wydatki preferowane ulgą podatkową to m.in. zakup domu lub mieszkania, nabycie gruntu pod budowę domu, adaptacja na cele mieszkalne budynku niemieszkalnego, remont własnego domu lub mieszkania. Zainwestować można w nieruchomość położoną nie tylko w Polsce, ale też w innym państwie Unii Europejskiej, EOG lub w Szwajcarii.
Pamiętajmy, że nie musimy się rozliczać z fiskusem, jeśli pozbyliśmy się domu (mieszkania) po pięciu latach od nabycia. Termin ten jest liczony od końca roku, w którym to nabycie (np. zakup albo darowizna) nastąpiło.