- W latach 2007-2013 w programie „Rodzina na swoim" (RnS) na budowę domu systemem gospodarczym udzielono ponad 36 tysięcy kredytów, co stanowiło niespełna 20 procent wszystkich kredytów w ramach tego programu. W będącym następcą RnS, programie „Mieszkanie dla młodych" (MdM) ten cel kredytowania już się nie znalazł, podzielając los rynku wtórnego. W ten sposób wiele osób, mieszkających w regionach gdzie rynek deweloperski nie jest rozwinięty, zostało pozbawionych dopłaty w wysokości 10 lub 15 procent wartości nieruchomości, na jaką mogą liczyć osoby kupujące mieszkania i domy wybudowane przez deweloperów. Jednak osoby budujące dom samodzielnie, także mogą liczyć na wsparcie z budżetu państwa. Dla spełniających określone kryteria pozostawiono możliwość odliczenia części podatku VAT na niektóre materiały budowlane.
Jaki dom można wybudować?
O zwrot podatku VAT możemy ubiegać się w przypadku budowy domu jednorodzinnego, ale także w przypadku przebudowy pomieszczenia niemieszkalnego (np. strych) na lokal mieszkalny. Dodatkowym wymogiem jest konieczność uzyskania pozwolenia na budowę nie wcześniej niż przed 1 stycznia tego roku.
Kolejnym wymogiem dotyczącym budowanego domu lub lokalu jest jego powierzchnia. W tej kwestii wymagania są takie same jak w przypadku osób korzystających z dopłaty do wkładu własnego w ramach programu MdM. Oznacza to, że powierzchnia użytkowa domu nie może być większa niż 100 metrów kwadratowych, a lokalu 75 metrów kwadratowych.
Analogicznie jak w programie "Mieszkanie dla młodych", jeśli osoba ubiegająca się o zwrot podatku VAT w dniu wydania pozwolenia na budowę ma co najmniej 3 dzieci na utrzymaniu to dopuszczalna powierzchnia nieruchomości jest większa o 10 metrów.
Kto może odliczyć VAT?