Zwrot nieruchomości - niekorzystny wyrok dla spółki Uzdrowisko Krynica-Żegiestów SA

Sądy rozwiały nadzieje Uzdrowiska Krynica-Żegiestów SA na podważenie decyzji o zwrocie działek, na których miał powstać zespół sanatoryjno-wypoczynkowy Urzędu Rady Ministrów.

Publikacja: 04.08.2014 09:39

Zwrot nieruchomości - niekorzystny wyrok dla spółki Uzdrowisko Krynica-Żegiestów SA

Foto: www.sxc.hu

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że ani posiadanie samoistne, ani roszczenia ?o zwrot nakładów nie świadczą o interesie prawnym spółki.

Rozpoczęte w 1978 r. prace przy budowie ośrodka URM ?w Krynicy zostały w 1982 r. przerwane, a inwestycja przekazana ówczesnemu PP Zespół Uzdrowisk Krynicko-Popradzkich. Protokół zdawczo-odbiorczy, na który powołuje się obecna spółka Skarbu Państwa Uzdrowisko Krynica-Żegiestów SA, stwierdzał, że „przekazanie zadania inwestycyjnego następuje nieodpłatnie wraz z terenem i nakładami poniesionymi przez Urząd Rady Ministrów". URM miał jednak tylko prawo zarządu, ?a ówczesny Zespół Uzdrowisk  nie miał środków na kontynuowanie inwestycji, więc nieruchomość, jako niewykorzystana na cel wywłaszczenia, została w 1990 r. zwrócona byłej właścicielce.

Od 1999 r. Uzdrowisko Krynica-Żegiestów SA zabiegało ?o unieważnienie tej decyzji burmistrza Krynicy. Zarzucało, że bez podstawy prawnej ?i faktycznej przyjęto, iż nieruchomość jest zbędna na cele wywłaszczenia. A prawny poprzednik spółki, PP Zespół Uzdrowisk Krynicko-Popradzkich,  nie został zawiadomiony o postępowaniu.

Sprawa zaczęła krążyć od starosty nowosądeckiego do wojewody małopolskiego i z powrotem. Zahaczyła o Urząd Rady Ministrów i Ministerstwo Zdrowia, o Urząd Gminy Uzdrowiskowej w Krynicy. ?I o księgę wieczystą, z której wynikało, że od wywłaszczenia nieruchomości do jej zwrotu ?w 1990 r.  w księdze wieczystej i w ewidencji gruntów figurował jako właściciel Skarb Państwa.

Spółce nie udało się przekonać, że pismo podsekretarza stanu w URM było w istocie decyzją, na podstawie której PP Zespół Uzdrowisk Krynicko-Popradzkich uzyskał tytuł prawny do gruntu; że był samoistnym posiadaczem nieruchomości i z tego tytułu miał prawo uczestniczyć w postępowaniu o zwrot wywłaszczonej nieruchomości. A obecna spółka akcyjna, następca prawny dawnego przedsiębiorstwa państwowego, mogła  żądać jego wznowienia.

Wojewoda stwierdził, że nie ma żadnych dowodów na przekazanie gruntu w użytkowanie Zespołowi Uzdrowisk Krynicko-Popradzkich, i  utrzymał w mocy decyzję starosty ?o odmowie wznowienia postępowania na wniosek obecnej spółki akcyjnej.

Z powodu śmierci byłej właścicielki i zawieszenia postępowania sądowego  Wojewódzki Sąd Administracyjny ?w Krakowie dopiero w 2012 r. uznał skargę  Uzdrowiska Krynica-Żegiestów SA za nieuzasadnioną. Nie dopatrzył się podstaw uznania, że grunt został przekazany w użytkowanie PP Zespół Uzdrowisk Krynicko-Popradzkich. Stwierdził, że powoływanie się na samoistne posiadanie nieruchomości nie wystarczy do  uzyskania statusu strony postępowania.

NSA (sygnatura akt: I OSK 62/13) oddalił skargę kasacyjną. Zgodził się z WSA, że pismo podsekretarza stanu, na które powołuje się spółka, nie ma mocy decyzji. Skoro obecna Spółka Akcyjna Uzdrowisko Krynica-Żegiestów nie nabyła tytułu do gruntu po swym poprzedniku prawnym, nie może się domagać  wznowienia postępowaniu o zwrot wywłaszczonej nieruchomości.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne