Obowiązujący od stycznia tego roku wymóg posiadania 5-proc. wkładu własnego przy zakupie nieruchomości na kredyt to dopiero przedsmak tego, co czeka kredytobiorców.
Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego od 2015 r. banki będą wymagać już 10 proc., w 2016 r. będzie to 15 proc., a w 2017 r. kolejnych 5 pkt proc.
Największy skok będzie miał miejsce wraz z początkiem 2015 r., ponieważ w dwóch kolejnych latach wciąż możliwe będzie zaciągnięcie kredytu z 10-proc. wkładem, ale pod warunkiem ubezpieczenia brakującej części.
Przy zakupie lokum za 200 tys. zł wzrost wkładu własnego z 5 do 10 proc. oznacza konieczność wyłożenia o 10 tys. zł więcej niż dotychczas. Dla kogoś, kto w najbliższych planach ma nabycie nieruchomości, nie powinna być to kwota nieosiągalna.
Trzeba też pamiętać o wielu dodatkowych kosztach związanych z kupnem mieszkania, jak i zaciągnięciem kredytu: począwszy od prowizji i ubezpieczenia, przez opłaty notarialne i 2-proc. podatek (tylko w przypadku zakupu na rynku wtórnym), aż po koszty odświeżenia lub całkowitego wykończenia mieszkania.
Dla niektórych sposobem na zapewnienie wkładu własnego może być skorzystanie z programu „Mieszkanie dla młodych" („MdM"). Po spełnieniu określonych ustawowo warunków może okazać się on najlepszym rozwiązaniem problemu. Samotne osoby lub bezdzietne małżeństwa mogą liczyć na 10-proc. dopłatę do nabywanego mieszkania, w przypadku małżeństw i osób samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko dopłata wynosi 15 proc. Co ważne, jeśli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, kredytobiorcy otrzymają kolejne 5 proc. dopłaty.
Ponadto istnieje duże prawdopodobieństwo, że od przyszłego roku osoby wychowujące co najmniej dwójkę dzieci będą mogły liczyć na dodatkowe preferencje (projekt zmian znajduje się w fazie konsultacji społecznych).
Żeby skorzystać z „MdM", trzeba spełnić cały szereg wymagań, ze zmieszczeniem się w wyznaczonych limitach cenowych na czele. Rządowe dofinansowanie jest propozycją dla osób, które nie posiadają innej nieruchomości (również w przeszłości) oraz mają nie więcej niż 35 lat.
Lokum może zostać kupione na rynku pierwotnym, a jego powierzchnia nie może przekraczać 75 mkw. Dopłata liczona jest jednak do 50 mkw. W przypadku domów limit powierzchni użytkowej wynosi 100 mkw. Dla rodzin z co najmniej trójką dzieci maksymalny metraż mieszkań i domów wynosi odpowiednio do 85 i 110 mkw.
Może się jednak zdarzyć, że dopłata otrzymana w ramach programu „MdM" nie wystarczy na pokrycie całego 10-proc. wkładu. Dlatego bardzo pomocne może być odkładanie nawet niewielkich kwot, ale regularnie.
—gb