Ceny mieszkań w piwnicznych kondygnacjach

Lokale w krakowskich suterenach są tańsze od innych, położonych wyżej mieszkań nawet o 60 procent.

Publikacja: 18.01.2015 12:29

Ceny mieszkań w piwnicznych kondygnacjach

Foto: Fotorzepa/ Marek Obremski

Tak wynika z analiz firmy Emmerson Realty. - Mieszkania na najniższej kondygnacji są z pewnością jednym z najmniej pożądanych towarów na rynku mieszkaniowym - ocenia Jarosław Mikołaj Skoczeń z Emmerson Realty. - Ich standard nie jest najlepszy. Ogłoszenia sprzedaży mieszkań w suterenach stanowią jedynie promil oferty rynku nieruchomości - dodaje.

Jak zauważa Aleksandra Kubicka z serwisu nieruchomości otoDom.pl mieszkania w piwnicach i suterenach pozostają poza obszarem zainteresowań zdecydowanej większości nabywców. - Część poszukujących już na wstępie odrzuca tego rodzaju propozycje. Główną obawą jest niedostateczne doświetlenie tak położonego mieszkania - tłumaczy Aleksandra Kubicka. - Kolejnym problemem może się okazać wilgoć. Te dwa główne powody sprawiają, że najniższa kondygnacja jest uznawana ze mało komfortowe miejsce do życia - podkreśla.

- Ze względu na nie najlepszy odbiór tego rodzaju ofert, przekładający się na znikome zainteresowanie nimi, można się spodziewać wyraźnie niższych cen - dodaje Jarosław Mikołaj Skoczeń.

Firma Emmerson Realty i portal nieruchomości otoDom.pl sprawdzają na na przykładzie Krakowa, o ile ceny mieszkań położonych w suterenach są niższe od średniej ceny porównywalnych powierzchniowo lokali w danej dzielnicy. Okazuje się, że różnice są naprawdę znaczące i sięgają kilkudziesięciu procent.

Patrz: Ceny lokali w suterenach

- Oczywiście lokal lokalowi nierówny. W niektórych budynkach kondygnacja jest płytko zagłębiona w ziemi, okna umożliwiają niezłe doświetlenie pomieszczeń, a izolacja fundamentów i ścian chroni przed wilgocią - zauważa Jarosław Mikołaj Skoczeń. - Mieszkanie w takim lokalu nie wiąże się więc z większymi niedogodnościami - podkreśla.

A Agata Polińska z serwisu otoDom.pl komentuje, że pomieszczenia piwniczne z założenia mają pełnić funkcje pomieszczeń gospodarczych, a nie mieszkalnych. - Dlatego świetnie sprawdzą się w roli pralni czy podręcznego warsztatu. W najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach bez trudu znajdziemy również chętnych na prowadzenie w nich działalności handlowo-usługowej - mówi Agata Polińska.

Nieruchomości
Atalu zakład z rynkiem mieszkaniowym. Duża oferta i oczekiwanie na gorącą jesień
Nieruchomości
Kiedy lokalny rynek mieszkań płynie pod prąd
Nieruchomości
Sezon na działki letniskowe. Ile za nieruchomość na wakacje?
Nieruchomości
Jakie mieszkanie na kredyt?
Materiał Promocyjny
Bank Pekao nagrodzony w konkursie The Drum Awards for Marketing EMEA za działania w Fortnite
Nieruchomości
10,2 mln euro kredytu na ukończenie magazynu pod Warszawą