Dariusz Książak, prezes Emmerson Evaluation
- Jednym z pozytywnych czynników mających wpływ na rynek nowych mieszkań, będą działania BGK Nieruchomości. W 2014 r. Fundusz Mieszkań na Wynajem, prowadzony z inicjatywy BGK, rozpoczął oficjalnie swoją działalność. Według założeń uruchomienie tego funduszu ma poszerzyć ofertę atrakcyjnych jakościowo i cenowo mieszkań do wynajęcia oraz stworzyć alternatywę dla kredytu hipotecznego.
Inicjatywa BGK może mieć znaczący wpływ na popyt na rynku pierwotnym. Środki przeznaczone na zakup mieszkań wynoszą 5 mld zł. Fundusz zamierza je wydać na nabycie ok. 20 tys. mieszkań. W ubiegłym roku na rynku pierwotnym w największych miastach Polski sprzedało się około 40 tys. mieszkań. Oznacza to, że rozmiar inwestycji BGK pokrywa ok. 50 proc. rocznej sprzedaży sektora deweloperskiego. Najwięcej inwestycji Fundusz zamierza zakupić w drugim (czyli w 2015 r.) i w trzecim roku funkcjonowania programu, co oznacza ponad 7 tys. mieszkań rocznie (ok. 18 proc. ubiegłorocznej sprzedaży).
Zakup inwestycji przez BGK zmniejszy podaż mieszkań przeznaczonych na sprzedaż w konkretnych lokalizacjach i sprawi, że popyt przesunie się na inne projekty w tym obszarze.
Większy, niż dotychczas, wpływ na ceny nowych mieszkań w 2015 r. będzie miał program „Mieszkanie dla młodych". Do tej pory z 715 mln zł przeznaczonych na dopłaty do zakupu mieszkania w 2015 r. (według aktualnych danych BGK) wykorzystano już 19 proc. tej kwoty. Po doświadczeniach z pierwszego roku funkcjonowania programu ceny w nowych inwestycjach będą bardziej dostosowane do limitów cenowych. Szczególnie będzie to dotyczyć lokalizacji, w których różnice pomiędzy przeciętnymi cenami a limitem będą najmniejsze.