Spółdzielnia rozliczy odpisy w kosztach

Spółdzielnia rozliczy dla celów podatkowych odpisy na fundusz remontowy.

Aktualizacja: 13.04.2015 08:21 Publikacja: 13.04.2015 07:51

Spółdzielnia rozliczy odpisy w kosztach

Foto: www.sxc.hu

Minister finansów wydał interpretację ogólną w sprawie kosztów uzyskania przychodów w spółdzielniach mieszkaniowych. Wątpliwości budziło to, czy można do nich zaliczyć odpisy na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych dokonywane od lokali użytkowych. Z interpretacji wynika, że tak.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika. Od tej zasady jest wyjątek przewidziany w lit. a tego przepisu. Dotyczy podstawowych odpisów i wpłat na fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy.

Jak więc widać, art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pozwala na zaliczenie odpisów do kosztów, odsyłając jednak do innych przepisów o randze ustawowej. Chodzi m.in. o ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych. Na jej podstawie spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych.

Odpisy obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Obowiązek świadczenia na fundusz dotyczy członków spółdzielni, właścicieli lokali niebędących członkami oraz osób niebędących członkami, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali.

Ponadto z ustawy wynika, że celem spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin. Realizuje go poprzez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. Określenie „lokal" oznacza zarówno lokal mieszkalny, jak i o innym przeznaczeniu. Takie wnioski można też wyciągnąć z ustawy o własności lokali.

Minister finansów powołuje się także na orzecznictwo sądowe. Przykładowo Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 września 2013 r. (sygn. II FSK 2581/11) stwierdził, że do zasobów mieszkaniowych (w rozumieniu przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych) zaliczane są również lokale użytkowe. Skoro zatem świadczenie na rzecz funduszu na remonty zasobów mieszkaniowych dotyczy tak samo właścicieli lokali mieszkalnych, jak i użytkowych, to należy uznać, że odpisy na fundusz remontowy dokonywane od lokali użytkowych także mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Analogiczny pogląd został też przedstawiony w innych wyrokach NSA, np. z 10 stycznia 2014 r. (sygn. II FSK 268/12), z 29 stycznia 2014 r. (sygn. II FSK 266/12) czy z 24 czerwca 2014 r. (sygn. II FSK 1777/12).

Reasumując, zdaniem ministra finansów odpisy na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych w spółdzielni mieszkaniowej dokonywane od lokali użytkowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

numer interpretacji: DD6.8201.1. 2015.1.MZG

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem