Minister finansów wydał interpretację ogólną w sprawie kosztów uzyskania przychodów w spółdzielniach mieszkaniowych. Wątpliwości budziło to, czy można do nich zaliczyć odpisy na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych dokonywane od lokali użytkowych. Z interpretacji wynika, że tak.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika. Od tej zasady jest wyjątek przewidziany w lit. a tego przepisu. Dotyczy podstawowych odpisów i wpłat na fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy.
Jak więc widać, art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pozwala na zaliczenie odpisów do kosztów, odsyłając jednak do innych przepisów o randze ustawowej. Chodzi m.in. o ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych. Na jej podstawie spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych.
Odpisy obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Obowiązek świadczenia na fundusz dotyczy członków spółdzielni, właścicieli lokali niebędących członkami oraz osób niebędących członkami, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali.
Ponadto z ustawy wynika, że celem spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin. Realizuje go poprzez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. Określenie „lokal" oznacza zarówno lokal mieszkalny, jak i o innym przeznaczeniu. Takie wnioski można też wyciągnąć z ustawy o własności lokali.